5 kevésbé ismert reflux tünet

5 kevésbé ismert reflux tünet

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2021.07.05 20:20

A gyomorégés, túlzott gyomorsav termelődés okozhat jellegzetes tüneteket, így az érintettek hamar megfelelő kezelésben részesülhetnek. Sok esetben viszont az is reflux tünet, amiről nem is gondoljuk, így azonban a kezelés is elhúzódhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyek kapcsán érdemes reflux irányába is vizsgálódni.

Étkezés vagy lefekvés után égő érzés a gyomorban, a mellkasban, nyomásérzés a szegycsont mögött. Telítettség érzés, mely fűszeres, erős ételek után fokozódik. Ezek mind a reflux jól ismert, jellegzetes tünetei. A betegség azonban ennél szerteágazóbb panaszokat is okozhat.

Rossz szájszag, savanyú szájíz

Kellemetlen leheteltet több betegség is előidézhet, így ha ez az egyetlen panasz, még nem gondolunk feltétlenül refluxra. Elhanyagolt szájhigiéne, szuvas, gyulladt fog és az étkezési szokásaink is közre játszhatnak abban, ha ilyen panasz jelentkezik.

 

Fül-orr-gégészeti betegségek is állhatnak a háttérben, például krónikus arcüreggyulladás vagy mandulakő is okozhat rossz szájszagot. Ha azonban a kellemetlen lehelethez jellegzetes savanyú szájíz is társul, esetleg gyakori böfögésekkel kiegészítve, akkor már lehet refluxra gyanakodni. Érdemes megjegyezni, hogy a reflux is okozhatja, ha a megfelelő szájhigiéne ellenére is egyre több szuvas fogat kell kezeltetnünk, a gyomorsav ugyanis képes károsítani a fogzománcot, így reflux esetén a fogaink hamarabb romolhatnak.

Reggeli torokfájás

A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, így nemcsak a gyomor és a nyelőcső környékén, hanem a torok területén is problémákat okozhat. Ha főként a reggeli időszakban, ébredés után jelentkezik torokfájás, az lehet a fekvő testhelyzet miatt fokozódó reflux tünete is. A torokfájáshoz ilyen esetben gyakran társul elhúzódó rekedtség is.

Orrpolip, orrmelléküreg-gyulladás

Orrpolipot is okozhat reflux.A torokfájás és a rekedtség mellett a fel nem ismert, kezeletlen reflux másik gyakori szövődménye a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a sok esetben annak következtében kialakuló orrpolip. A savas gyomornedv tartós jelenléte irritálja az orrnyálkahártyát, ami miatt tartós gyulladás alakul ki. Ennek következtében orrdugulás, hátsó garatfali csorgás is kialakulhat, de szövődményeként orrpolip is megjelenhet. A reflux felismerése ilyen esetben azért is különösen fontos, mert nagyon gyakran emiatt újul ki műtétet követően ismét az orrpolip.

Gombócérzés

A reflux által okozott légúti tünetek közt meg kell említeni a gombócérzést is, aminek szintén több oka is lehet. Utalhat pajzsmirigybetegségre, okozhatja a stressz, lehet fül-orr-gégészeti oka, de gyakran a reflux tüneteként jelentkezik a sok esetben nehezen körülírható panasz.

Rossz alvás, fáradtság

Fekvő testhelyzetben a savas gyomortartalom könnyebben visszaáramlik, ez okozhat alvászavart. Az alvászavar jele lehet, ha nehezebb elaludni, éjszaka felébredünk vagy alvás közben légzéskimaradás lép fel, azaz alvási apnoe jelentkezik. Sok esetben csak a nappali fáradtság hívja fel rá a figyelmet. A reflux ugyanis ún. mikroébredéseket is okozhat, amikor az érintettek ténylegesen nem ébrednek fel, de az alvásuk felületes marad, a mély alvás periódusok száma csökken, így az alvás nem pihentető. Elegendő alvásidő mellett jelentkező tartós kialvatlanság esetén ez is állhat a háttérben.

 

Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetek és a szövődmények ellen mielőbbi kezeléssel tehetünk. Az enyhébb refluxos tünetekre a savtermelést részben gátló hisztamin2-receptor antagonisták - röviden H2-RA-kat – szedése javasolt. A protonpumpagátlók pedig a leginkább bevált készítmények gyomorégés ellen és alkalmasak a szövődmények megelőzésére is.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, hepatológus
  • Specialitások:

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epehólyag működési zavara
    • epés refluxbetegség
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak
    • felszívódási zavarok
    • széklet változások

    Májat érintő problémák:

    • májszerkezeti vizsgálat
    • zsírmáj kezelése
    • májbetegségek

     

    Rendelés típusa:

    Ellátás:

    • Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás.
    • Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is.

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr, Doktornő! 13 hónapos kisfiam gyakori éjjeli ébredésére keressük a megoldást. Rosszabb napokon óránként, jobb napokon 2-3 óránként ébred. Fül - orr végénél, gasztroenterológusnál jártunk. Kérdésem, hogy allergia tünete lehet - e a gyakori ébredés és az orr, ritkán szem dörzsölése úgy, hogy más tünet nincs, sem ekcéma, sem tüsszögés, orrfolyás, ilyesmi. Az orrát is csak lefekvéskor dörzsöli, meg ébredéskor, viszont szerintem több az álmosság jelenel, tehát viszket. Van - e valami készítmény, amit biztonságosan kipróbálhatunk vele hogy javul e az alvása, vagy van valamilyen vizsgálat, ami ebben a korban célravezető? Köszönöm válaszát!
Kovácsné Enikő

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Kovácsné Enikő !

Az allergiavizsgálat 2 éves kor előtt nem mindig ad megbízható eredményt, de ha nem igazolódik egyéb kiváltó ok, érdemes vérből végzett légúti és táplálékallergia tesztet végezni a leggyakoribb allergénekre. Kiváltó okként felmerül a poratka, penészgomba,lakáson belüli állat szőre, de pl. tehéntej fogyasztás is állhat a háttérben.
Emellett savas reflux is okozhatja az éjszakai tüneteket.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Ágota

A Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!

További vélemények

Hírek

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.

További részletek
Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK