A gyomorégés, túlzott gyomorsav termelődés okozhat jellegzetes tüneteket, így az érintettek hamar megfelelő kezelésben részesülhetnek. Sok esetben viszont az is reflux tünet, amiről nem is gondoljuk, így azonban a kezelés is elhúzódhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyek kapcsán érdemes reflux irányába is vizsgálódni.
Étkezés vagy lefekvés után égő érzés a gyomorban, a mellkasban, nyomásérzés a szegycsont mögött. Telítettség érzés, mely fűszeres, erős ételek után fokozódik. Ezek mind a reflux jól ismert, jellegzetes tünetei. A betegség azonban ennél szerteágazóbb panaszokat is okozhat.
Kellemetlen leheteltet több betegség is előidézhet, így ha ez az egyetlen panasz, még nem gondolunk feltétlenül refluxra. Elhanyagolt szájhigiéne, szuvas, gyulladt fog és az étkezési szokásaink is közre játszhatnak abban, ha ilyen panasz jelentkezik.
Fül-orr-gégészeti betegségek is állhatnak a háttérben, például krónikus arcüreggyulladás vagy mandulakő is okozhat rossz szájszagot. Ha azonban a kellemetlen lehelethez jellegzetes savanyú szájíz is társul, esetleg gyakori böfögésekkel kiegészítve, akkor már lehet refluxra gyanakodni. Érdemes megjegyezni, hogy a reflux is okozhatja, ha a megfelelő szájhigiéne ellenére is egyre több szuvas fogat kell kezeltetnünk, a gyomorsav ugyanis képes károsítani a fogzománcot, így reflux esetén a fogaink hamarabb romolhatnak.
A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, így nemcsak a gyomor és a nyelőcső környékén, hanem a torok területén is problémákat okozhat. Ha főként a reggeli időszakban, ébredés után jelentkezik torokfájás, az lehet a fekvő testhelyzet miatt fokozódó reflux tünete is. A torokfájáshoz ilyen esetben gyakran társul elhúzódó rekedtség is.
A torokfájás és a rekedtség mellett a fel nem ismert, kezeletlen reflux másik gyakori szövődménye a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a sok esetben annak következtében kialakuló orrpolip. A savas gyomornedv tartós jelenléte irritálja az orrnyálkahártyát, ami miatt tartós gyulladás alakul ki. Ennek következtében orrdugulás, hátsó garatfali csorgás is kialakulhat, de szövődményeként orrpolip is megjelenhet. A reflux felismerése ilyen esetben azért is különösen fontos, mert nagyon gyakran emiatt újul ki műtétet követően ismét az orrpolip.
A reflux által okozott légúti tünetek közt meg kell említeni a gombócérzést is, aminek szintén több oka is lehet. Utalhat pajzsmirigybetegségre, okozhatja a stressz, lehet fül-orr-gégészeti oka, de gyakran a reflux tüneteként jelentkezik a sok esetben nehezen körülírható panasz.
Fekvő testhelyzetben a savas gyomortartalom könnyebben visszaáramlik, ez okozhat alvászavart. Az alvászavar jele lehet, ha nehezebb elaludni, éjszaka felébredünk vagy alvás közben légzéskimaradás lép fel, azaz alvási apnoe jelentkezik. Sok esetben csak a nappali fáradtság hívja fel rá a figyelmet. A reflux ugyanis ún. mikroébredéseket is okozhat, amikor az érintettek ténylegesen nem ébrednek fel, de az alvásuk felületes marad, a mély alvás periódusok száma csökken, így az alvás nem pihentető. Elegendő alvásidő mellett jelentkező tartós kialvatlanság esetén ez is állhat a háttérben.
Az életminőséget negatívan befolyásoló tünetek és a szövődmények ellen mielőbbi kezeléssel tehetünk. Az enyhébb refluxos tünetekre a savtermelést részben gátló hisztamin2-receptor antagonisták - röviden H2-RA-kat – szedése javasolt. A protonpumpagátlók pedig a leginkább bevált készítmények gyomorégés ellen és alkalmasak a szövődmények megelőzésére is.
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Májat érintő problémák:
Rendelés típusa:
Ellátás:
További véleményekA Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!
További véleményekA Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!
A kisgyermekek hozzátáplálásakor a mogyoró bevezetése szorongással töltheti el a szülőket, hiszen ez a táplálék egyike a leggyakoribb allergéneknek, ami súlyos, életet is veszélyeztethető anafilaxiás sokkhoz vezethet. Míg azonban a korábbi táplálkozási ajánlások az allergének kései bevezetését szorgalmazták, addig ma már ismert, hogy ez a gyakorlat fokozhatja az allergia kialakulásának kockázatát. Mikor vezethetjük be a babák étrendjébe a földimogyorót? – erről kérdeztük dr. Moric Krisztina allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégészt, az Allergiaközpont munkatársát.
Prima Medica szakmai nap: Az allergiás betegségek korszerű vizsgálati módszereiről
Nagy érdeklődés mellett zajlott november második hétvégéjén a Prima Medica Egészségközpontok újabb szakmai napja, amely az allergiás betegségek diagnosztizálásának, kezelésének témáját járta körbe a terület elismert szakértőivel.
Az allergia egy olyan krónikus betegség, amely gyakran súlyosan befolyásolja az életminőséget, és világszerte egyre gyakoribbá válik. Éppen ezért van nagy jelentősége azoknak az új technológiáknak és vizsgálati módszereknek, amelyek lehetőséget teremtenek az orvosok számára, hogy személyre szabott terápiákat fejlesszenek ki az allergiában szenvedőknek, minimalizálva ezzel a mellékhatásokat és növelve az életminőséget. A szakmai napon ezekre a lehetőségekre világítottak rá az alábbi előadások.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok