Allergia orrspray többféle létezik, eltérő hatóanyaggal, ezért egyáltalán nem biztos, hogy ami másnál bevált, nálunk is működni fog. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mire kell figyelni a készítmények kiválasztása során.
Ha a patikák polcait nézzük, vagy a webshopok kínálatát böngésszük, feltűnik, hogy igen széles a választék orrspray terén. Náthás, orrfolyós, orrdugulásos vagy épp szénanáthás beteg legyen a talpán, aki az expressz, normál, mentolos, ápoló hatású és még sorolhatnánk milyen extrákkal ellátott termékekből megtalálja a megfelelőt. Egyszerűbb esetekben a patikus segíthet, ám – különösen szénanátha esetén – kivizsgálás nélkül nehéz megállapítani, hogy melyik lesz az a készítmény, amelyiktől fellélegezhetünk.
Az orrsprayk három nagyobb csoportját különböztetjük meg, ezeket használjuk a leggyakrabban – magyarázza dr. Moric Krisztina. Az érösszehúzó, vagy nyálkahártya lohasztó néven is ismert orrsprayk nátha esetén tesznek jó szolgálatot. Az orrnyálkahártya ereit húzzák össze, így enyhítik az orrdugulást, egyéb tünetekre – tüsszögésre, orrfolyásra – nem hatnak. Ilyen esetben allergia orrspray használata javasolt.
Az allergia orrsprayk közül megkülönböztetjük az antihisztamin tartalmút és a kortikoszteroid, vagyis szteroid orrsprayt. Az antihisztamin a szervezetben az allergiás reakció során felszabaduló hisztamin ellen hat, az antihisztamin tartalmú orrspray közvetlenül az orrnyálkahártyán fejti ki hatását. Nagyon hasznos segítői a legtöbb szénanáthás tünet – tüsszögés, orrfolyás és orrviszketés - kezelésének, azonban az orrdugulásra nem hatnak. Ilyen panasz esetén szteroid orrsprayre van szükség.
A korikoszteroid, vagy szteroid vényköteles orrsprayk az orrnyálkahártya gyulladását csökkentik, ezáltal tartósan enyhítik az orrdugulás tüneteit. A szteroid tartalmától nem kell tartani, mert helyileg, az orrnyálkahártyáról szívódik fel, nem kerül olyan mennyiség a szervezetbe, mint a szájon át szedett szteroidok esetében. Fontos megjegyezni, hogy ugyan az érösszehúzó orrspray is jó orrdugulásra, és recept nélkül beszerezhető, ám csak a megadott ideig – általában 5-7 napig – szabad használni. Ennél hosszabb idő alatt szövődményeket, orrcsepp-függőséget okozhat, az orrnyálkahártyát károsítja. A szteroid orrspray esetében ettől nem kell tartani, allergiaszezonban hónapokon át biztonsággal használható.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a legjobb termék mindig az, ami hatékonyan szünteti meg a beteg panaszait és hosszútávon is biztonsággal alkalmazható. A legtöbb esetben ez nem csak egy készítményt, hanem több kombinációját jelenti.
Érösszehúzó orrsprayt például bizonyos esetekben, meghatározott ideig ajánlott lehet használni kortikoszteroid kúra előtt, hogy kellően lelohassza az orrnyálkahártyát, hogy a szteroid orrspray hatóanyaga eljusson a megfelelő helyre. Gyakran antihisztamin készítménnyel kombinálva alkalmazzák a szteroid orrsprayt, mert így hatásosabb. Attól függően, hogy a tüsszögés, az orrdugulás, orrfolyás vagy orrviszketés a fő panasz, a számunkra ideális allergia orrspray kiválasztását tüneteink és a vizsgálati eredmények alapján allergológus tudja felírni.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok