Allergia orrspray – melyik a legjobb?

Allergia orrspray – melyik a legjobb?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2021.05.11 19:48

Allergia orrspray többféle létezik, eltérő hatóanyaggal, ezért egyáltalán nem biztos, hogy ami másnál bevált, nálunk is működni fog. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mire kell figyelni a készítmények kiválasztása során.

Széles a választék

Ha a patikák polcait nézzük, vagy a webshopok kínálatát böngésszük, feltűnik, hogy igen széles a választék orrspray terén. Náthás, orrfolyós, orrdugulásos vagy épp szénanáthás beteg legyen a talpán, aki az expressz, normál, mentolos, ápoló hatású és még sorolhatnánk milyen extrákkal ellátott termékekből megtalálja a megfelelőt. Egyszerűbb esetekben a patikus segíthet, ám – különösen szénanátha esetén – kivizsgálás nélkül nehéz megállapítani, hogy melyik lesz az a készítmény, amelyiktől fellélegezhetünk.

Érösszehúzó orrspray

Allergia orrspray az allergiás tünetek ellen.Az orrsprayk három nagyobb csoportját különböztetjük meg, ezeket használjuk a leggyakrabban – magyarázza dr. Moric Krisztina. Az érösszehúzó, vagy nyálkahártya lohasztó néven is ismert orrsprayk nátha esetén tesznek jó szolgálatot. Az orrnyálkahártya ereit húzzák össze, így enyhítik az orrdugulást, egyéb tünetekre – tüsszögésre, orrfolyásra – nem hatnak. Ilyen esetben allergia orrspray használata javasolt.

Antihisztamin tartalmú orrspray

Az allergia orrsprayk közül megkülönböztetjük az antihisztamin tartalmút és a kortikoszteroid, vagyis szteroid orrsprayt. Az antihisztamin a szervezetben az allergiás reakció során felszabaduló hisztamin ellen hat, az antihisztamin tartalmú orrspray közvetlenül az orrnyálkahártyán fejti ki hatását. Nagyon hasznos segítői a legtöbb szénanáthás tünet – tüsszögés, orrfolyás és orrviszketés - kezelésének, azonban az orrdugulásra nem hatnak. Ilyen panasz esetén szteroid orrsprayre van szükség.

Szteroid orrspray

A korikoszteroid, vagy szteroid vényköteles orrsprayk az orrnyálkahártya gyulladását csökkentik, ezáltal tartósan enyhítik az orrdugulás tüneteit. A szteroid tartalmától nem kell tartani, mert helyileg, az orrnyálkahártyáról szívódik fel, nem kerül olyan mennyiség a szervezetbe, mint a szájon át szedett szteroidok esetében. Fontos megjegyezni, hogy ugyan az érösszehúzó orrspray is jó orrdugulásra, és recept nélkül beszerezhető, ám csak a megadott ideig – általában 5-7 napig – szabad használni. Ennél hosszabb idő alatt szövődményeket, orrcsepp-függőséget okozhat, az orrnyálkahártyát károsítja. A szteroid orrspray esetében ettől nem kell tartani, allergiaszezonban hónapokon át biztonsággal használható.

A legjobb allergia orrspray

Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a legjobb termék mindig az, ami hatékonyan szünteti meg a beteg panaszait és hosszútávon is biztonsággal alkalmazható. A legtöbb esetben ez nem csak egy készítményt, hanem több kombinációját jelenti.

 

Érösszehúzó orrsprayt például bizonyos esetekben, meghatározott ideig ajánlott lehet használni kortikoszteroid kúra előtt, hogy kellően lelohassza az orrnyálkahártyát, hogy a szteroid orrspray hatóanyaga eljusson a megfelelő helyre. Gyakran antihisztamin készítménnyel kombinálva alkalmazzák a szteroid orrsprayt, mert így hatásosabb. Attól függően, hogy a tüsszögés, az orrdugulás, orrfolyás vagy orrviszketés a fő panasz, a számunkra ideális allergia orrspray kiválasztását tüneteink és a vizsgálati eredmények alapján allergológus tudja felírni.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

    RENDELÉSE ÁTMENETILEG NEM ELÉRHETŐ!

Orvos válaszol

Kedves Szakértők!

Allergiás, heveny orrnyálkahártya gyulladásra szteroid lohasztó sprayt használok 4. hete. Mellette cetirizint is szedek. Sajnos panaszaim nem mutatnak javulást. Allergiám vezető tünete az orrdugulás. Szemszárazság- tüsszögés vagy urtikária csak ritkán jelentkezik. Háziorvos azt javasolta, váltsak cetirizinről lertazinra. Illetve használjak pár napig a spray előtt 3-4 perccel sima orrsprayt (amit egyébként egyáltalán nem szoktam, helyette lúgos sóoldattal mosom át az orrom), hátha úgy hatékonyabb lesz a kezelés. Ha ez sem válik be akkor a kortikospray kiürülése után a ,,2 in 1" allergodil orrsprayt (egyéb orális hisztamin elhagyása mellett) és dr. Theiss viszkózus orrvédő krémét is kipróbálhatom- jószerencse alapon. Szeretném megkérdezni, hogy Önök mit szólnak ehhez a terápiás javallathoz, illetve ha az orrdugulás/nehézlégzés (felsőléguti eredetű egyelőre) a vezető tünet, milyen készítmények jöhetnének szóba? (Suprastint korábban szedtem, az nagyon jó volt, de az allergológusok nem szívesen írják fel, amiért veszélyesebb mint a többi antihisztamin). Tanácsukat köszönöm! Üdvözlettel: Milán

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Milán !

Vizsgálat nélkül receptköteles készítményt nem tudok ajánlani, amint azokat reklámozni sem lehet. Ennek az az oka, hogy ha az eddigi kezelés nem hozott javulást, szükséges a vizsgálat, melynek alapján el lehet dönteni, miért nem használtak az eddigi gyógyszerek és milyen kombináció lenne hatásos. A spektrum elég széles az egyéb szteroid tartalmú készítményektől az immunterápiáig.
Recept nélkül csak antihisztamin és érszűkítő hatású készítmények kaphatók.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes körű tájékoztatás

Nagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK