Allergiás tüneteim vannak, vagy a klíma miatt megfáztam?

Allergiás tüneteim vannak, vagy a klíma miatt megfáztam?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2019.08.01 14:26

A nagy melegben otthon is szívesen hűtjük le a lakást légkondicionáló berendezésekkel, sokan azonban túlzásba viszik a készülékek használatát. A túl hideg, vagy a testünkre irányított hűvös levegő miatt nyáron is lehetnek megfázásos, náthás tüneteink, amik könnyen összetéveszthetők az ebben az időszakban szintén gyakori légúti allergiás tünetekkel. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosnának segítségével a kettő közti hasonlóságokat és különbségeket vesszük sorra.

Hasonlóságok és különbségek

  • Az allergia nem okoz lázat, a nátha ritkább esetekben igen.
  • Az allergiás orrfolyás átlátszó, vízszerű, a náthás lehet átlátszó, sárgás vagy zöldes színezetű is.
  • Ízületi és izomfájdalmak allergiában nem, náthában előfordulhatnak.
  • A könnyező, viszkető szemek jellegzetes allergiás tünet, nátha ritkán okoz csak ilyet.
  • Tüsszögés mindkét esetben jellemző.
  • Torokfájás nátha esetén előfordulhat, allergia kapcsán inkább a viszkető érzés jellemző.

A nátha elmúlik, az allergia megmarad

A pollenallergia tüneteit az allergén növny virágzása okozza.A náthát elsősorban vírusok okozzák. A betegség lefolyása átlagosan 7-10 nap. Ez idő alatt a tüneteket csillapíthatjuk, az erre a célra megfelelő készítményekkel. A pollenallergia tünetei ezzel szemben minden évben az allergén növény virágzásának időszakában jelentkeznek és a pollenszórás végéig tartanak. A pollenszezon tehát, az időjárás függvényében február végétől- március elejétől kezdődik a mogyoró virágzásával. A leggyakoribb allergén, a parlagfű által okozott tünetek a növény virágzásának csúcsidőszakában, augusztus közepétől szeptember közepéig a legerősebbek.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha visszatérő panaszaink vannak, hasonló tüneteink jelentkeztek az előző év egy adott időszakában, akkor felmerül a pollenallergia gyanúja. Az allergiaellenes tüneti készítményeket akkor tudjuk hatékonyan alkalmazni, ha a tüneteket okozó növény virágzásának elején, a pollenszórás kezdetekor elkezdjük a szedésüket. Ehhez azonban arra van szükség, hogy ismerjük a panaszokat okozó növényt, nyomon kövessük az aktuális pollenjelentést és idejében orvoshoz forduljunk, beszerezzük a szükséges készítményeket.

A tüneti szerek mellett létezik tartós megoldás is az allergia ellen: az allergén immunterápia. A teljes, 10-12 év tünetmentességet biztosító terápia 3-5 éven át tart, de a tapasztalatok szerint már az első évben jelentősen enyhíti – különösen az orrdugulás és a szemtünetek esetében - a panaszokat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/ Doktor Úr!

A nyár óta rendszertelen időközönként apró piros foltok jelennek meg a szemem alatt, olykor mindkettő alatt egyszerre, olykor pedig csak az egyik alatt. Ezek a kis foltok gyulladáshoz hasonlóak, picit be is duzzad tőlük a szem alatti rész, illetve enyhe fájdalommal járnak.
Nyáron a klímára gyanakodtam, de sajnos azóta is fennáll a probléma. Jelenleg kb havonta 1x jönnek elő a kis foltok és általában 1-2 napon belül maradéktalanul eltűnnek.

Mi lehet a háttérben?

Előre köszönöm válaszát!

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Tisztelt Tamara!

Panaszai hátterében allergiás és szemészeti okok egyaránt állhatnak, javasolt szakorvosi konzultáció és szükség esetén kivizsgálás.

Üdvözlettel:

Dr.Vincze Ildikó
bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hatalmas tudás és tapasztalat

Dr. Balogh Katalin egy tüneményes doktornő, hatalmas tudással és tapasztalattal bír! Csak ajánlani tudom mindenkinek!!!! Nagyon köszönöm!!!:)

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK