Az ekcéma 5 leggyakoribb típusa

Az ekcéma 5 leggyakoribb típusa

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2019.09.02 15:11

Az allergiás betegségek terjedése napjainkban folyamatos, így az ekcémás tünetek is egyre több beteget érintenek. Az alábbi felsorolás segíthet beazonosítani a tüneteket. Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb változatait dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.

Seborrheás ekcéma

Kiváltó ok: hátterében a bőr szerkezeti hibája áll, fokozott zsírosodás, korpázó hámlás jellemzi főleg a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken.

Tünetei: a fejbőrön erősen viszkető, korpázó hámlás, a szemöldökök vonalában, arcon, orrszárnyak mellett vörös, hámló gócok jelentkezése.

Kezelése: a seborrheás ekcémát nem tudjuk véglegesen megszüntetni, de a tüneti kezelés jelentősen csökkenti a panaszokat.

Fejbőr ekcéma

Mikrobiális ekcéma

Kiváltó ok: ez esetben baktériumok, vagy gombák allergiás alapon okoznak ekcémát.

Tünetei: típusosan a végtagokon vagy a törzsön kerek hámló gócok jelennek meg, melyek erősen viszketnek.

Kezelése: az ekcéma kezelésében ilyenkor fontos a gyulladásos góc felderítése és kezelése. Amennyiben a gócot megszüntetjük, úgy az ekcéma is elmúlik.

Tenyéri-talpi ekcéma

Kiváltó ok: kialakulásának hátterében állhat gócfertőzés, de sok esetben pszichés stressz provokálja a tüneteket. Nagyon gyakran jelentkezik atópiás ekcémában.

Tünetei: kezdetben apró, nagyon viszkető hólyagcsák formájában jelentkezik (dyshidrosis). Tartós fennállás esetén a hólyagok beszáradnak, helyükön száraz, viszkető, hámló plakkok maradnak fenn.

Kezelés: a tüneti terápia mellett célzott vizsgálatokkal a háttérben álló okok feltárása. A gyulladásos gócok (gyakori mandulagyulladás, rossz fog) a meglevő ekcémás tüneteket rontják. Az ekcémát nem a gócok okozzák, de tovább rontják a tüneteket. Ilyen esetekben a gócok eltávolítása javasolt.

Kontakt ekcéma

Kiváltó ok: a bőrrel érintkező különböző anyagok.

Tünetei: alapvetően két formát különítünk el: lehet allergiás ekcéma, amikor a bőrrel érintkező anyaggal szemben valódi allergia áll fenn (például fémek, kozmetikumok, illatanyagok). A másik forma az irritatív ekcéma, amikor például savak, lúgok, zsíroldó vegyületek maró hatásuk miatt provokálnak ekcémás tüneteket.

Kezelése: a kontakt ekcéma kezelésében alapvető a kiváltó ok azonosítása és annak kerülése. Kivizsgálása az úgynevezett rátevéses bőrpróba (epicután teszt) segítségével történik.

Ekcémás panaszok foto-allergia miatt

Kiváltó ok: a tünetek napfény és különböző kozmetikai készítmények (naptejek, fényvédők), testápolókban lévő illatanyagok vagy gyógyszerek együttes hatására jelentkeznek. Foto-allergiát okozhatnak a bőrünkkel érintkező növények (pl. paszternák, fehérrépa levele, gyomnövények), de gyógynövényeket tartalmazó kenőcsök is.

Fotoallergia

Tünetei: az érintkezés helyén jelentkező jellegzetes ekcémás panaszok: vörös, viszkető, száraz foltok kialakulása.

Kezelése: Fontos a napfény szerepének tisztázása az ekcéma kiváltásában, mert ilyenkor a fény kerülése megszünteti a panaszokat is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztel Doktonő / Doktor Úr!

Nyáron a jobb combomon megjelentek viszkető piros foltok, amik vakarózás után kissé érdesebb felületűvé váltak, és megduzzadtak. Ezek aztán néhány hét alatt maguktól elmúltak.
Augusztus végén arra lettem figyelmes, hogy reggelente nagyon piros a szemen, majd napközben elmúlik…
Szeptember elején kötőhártyagyulladást állapítottak meg a szemészeten (Floxal csepp 1 hétig, napi 5X).
Eltelt 2 hét, majd ismét kötőhártyagyulladásom lett, ismét Floxal a fenti mennyiségben.
Ezután kb. 9-10 nappal megint piros szemmel a szemészeten kötöttem ki, ahol megállapították, hogy most episcleritisem van, ami a szervezetben zajló gyulladásra utal. Mindenképpen gócot kell kutatni.
Fül-orr-gégészet: negatív
Nőgyógyászat: negatív
Fogászat: negatív
Izületi panaszom nincs
2 napja hasmenésem van, amit a gyerekektől kaphattam el… De ez sem sürgető, és már rendeződni látszik!
Szeptember elején megjelentek a bőrtünetek is, amiknek nem tulajdonítottam nagyobb jelentőséget, de kb.1-2 hete egyre kínzóbb viszketési ingerekkel küzdök:
- Hajas fejbőr jobb oldal
- jobb fül mögött
- jobb fül mögött nyirokcsomó duzzanat (szemmel nem nagyon látható, csak kézzel tapintható, nem fáj, néha viszket)
- jobb vállon
- hátam tetején a nyakhoz közel a gerincnél egy negyed tenyérnyi folt
- a hátam közepén a gerincnél egy tenyérnyi folt
- a fenekemen a farpofákon, a fenekem felett a gerincnél
a jobb combomon, oldalt

Bőrgyógyász szerint gyógyszer allergia. Jó pár éve (min. 3) szedem a következő gyógyszereket:
meforal 500 mg (3x1)
L-Thyroxin 75 mikrogramm
3000 NE D-Vitamin
2 hét Provera (1 hét: 2x2,5mg; 1 hét: 2 x 5mg; 2 hét szünet)

Azt gondolja, nem allergia, semmiképpen sem kell allergológiára mennem, ezért elküldött laborra:


Fehérvérsejt 7,0
Neutrofil 5,0
Limfocita 1,35
Monocita 0,45
Eozinofil 0,20
Bazofil 0,03
Neutrofil 71,20% ++++++
Limfocita 19,20% ++++++
Monocita 6,40%
Eozinofil 2,80%
Bazofil 0,40%
Vörösvérsejt 4,9
Hemoglobin 132
Hematokrit 0,42
MCV 86,3
MCH 26,9
MCHC 312
Trombocita 334
MPV 10,6
RDW-SD 41,7
Vörösvérsejt süllyedés 42 +++++++
C reaktív protein 29,57 +++++++
Anti-streptolizin O 131



Nagyon megrémült, amikor látta, hogy milyen magas a CRP értékem, de tanácstalan volt.
Végül felírt Medrolt (8mg/nap), és 1 hét múlva kontroll.

Kérdésem: Milyen úton menjek tovább? Nem lehetséges, hogy ez vmilyen bőrgyulladás, és amiatt ekkor az érték? Vagy esetleg tényleg gyógyszerallergia lehet? Mit tud megállapítani a fenti labreredményből? Kell-e valamilyen komolyabb betegségre gondolnom (nyirokcsomó, viszketés)?

Köszönöm megtisztelő válaszát, előre is.

Üdvözlettel:

Pincsi

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Kérdező,

A leírás alapján komplex problémáról van szó, amihez szakorvosi vizsgálat szükséges. A magasabb C reaktív protein szint gyulladást jelez, ami lehet fertőzés vagy allergiás folyamat is. Ennek kivizsgálására kérem, hogy jelentkezzen be a rendelésemre.

Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Odafigyeléssel, segítőkészséggel fordult hozzám

Emberséges hangnemmel, szakmai tudással, odafigyeléssel, segítőkészséggel. Az időpontcsúszás ellenére a Doktornő türelmesen végighallgatott, feltett kérdéseimre érthető módon, segítőkészen válaszolt. A recepción az új időpont kérésénél tekintettel voltak, hogy számomra mikor a legalkalmasabb a kontrollvizit.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK