Bőrviszketés okai: betegségeket is jelezhet!

Bőrviszketés okai: betegségeket is jelezhet!

Dr. Brezán Edina Módosítva: 2020.11.09 10:38

Télen mindig szárazabb a bőrünk, amihez kellemetlen viszketés is társulhat. A bőrviszketés okai azonban igen szerteágazóak, akár betegség tünete is lehet. Dr. Brezán Edina bőrgyógyász, az AllergiaKözpont orvosa elmondta, melyek lehetnek a bőrviszketés okai, és milyen esetben nem elég az otthoni hidratálás a kezeléshez.

A bőrviszketés tünetei

A száraz bőr viszket, vörös, érdes, időnként úgy berepedhet, hogy vérzéssel is jár. Dudorok vagy hólyagok is megjelenhetnek, a bőr pikkelyesen hámló is lehet. A tünetek megjelenhetnek kisebb bőrfelületen, foltokban, de nagyobb kiterjedésű is lehet, akár az egész kar vagy láb is érintett lehet.

 

A tünetek időnként fellángolhatnak, a viszketés hosszú ideig tarthat és intenzív lehet. Dörzsölés, vakarás hatására átmenetileg enyhül, aztán rendszerint rosszabbá válik, így elhúzódó panaszokat okoz.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Bőrviszketést kozmetikumok is okozhatnak.Idősebb korban a bőr szárazabbá válik, így az ehhez társuló bőrviszketés az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkezik. A bőrviszketés, másnéven pruritus azonban nemcsak az idősebb felnőttek problémája, a kellemetlen tünetek miatt fiatalabbak is sokan fordulnak orvoshoz.

 

Az érintettek többsége több testápoló készítménnyel kísérletezett már, tusfürdőt, esetleg mosószert, öblítőt is váltanak, ám a panaszaik nem szűnnek. Ha a rendszeres hidratálás, a bőrt szárító forró vizes fürdés helyett a rövidebb ideig tartó, langyos vizes zuhanyzás sem segít, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.

 

A szakember felkeresését az alábbi esetekben sem érdemes halogatni:

- az eddig kipróbált praktikákkal nem enyhültek a tünetek

- két hétnél hosszabb ideje fennálló panaszok

- a napi rutint, az éjszakai pihenést zavaró erősségű tünetek

- egyéb tünetek is jelentkeznek, például fáradtság, súlycsökkenés vagy láz.

A bőrviszketés okai lehetnek

  • Gyógyszerallergia is okozhat bőrviszketést.Bőrbetegségek: például ekcéma, pikkelysömör vagy csalánkiütés.
  • Egyéb kezelést igénylő állapotok: például májbetegségek, vérszegénység, pajzsmirigy problémák, cukorbetegség, pszichiátriai betegségek vagy limfóma.
  • Terhesség esetén gyakoriak a bőrváltozások, bőrszárazság, viszketés is jelentkezhet.
  • Irritáció és allergia: bizonyos anyagok – például kozmetikumok, vegyszerek, tusfürdők összetevői - a bőrrel érintkezve allergiás reakciót okozhatnak, de a bőrviszketés lehet gyógyszer mellékhatás is. Ilyen esetben ki kell vizsgálni, hogy pontosan mi okozza a panaszokat és a továbbiakban azt az adott összetevőt kerülni kell. Gyógyszerallergia esetén a gyógyszer cseréje jelenthet megoldást.

Az életminőséget is befolyásolja

Dr. Brezán Edina elmondta, hogy a bőrviszketés az egyik leggyakoribb panasz, amivel a páciensek hozzá fordulnak. Azt javasolja, hogy ha az otthoni praktikák nem válnak be, a rendszeres hidratálás nem hoz látványos javulást, további kísérletezés helyett forduljunk szakemberhez. Az elhúzódó panaszok, a hat hétnél tovább tartó viszkető bőr (krónikus viszketés) jelentősen befolyásolhatja az életminőséget. Az éjszakai bőrviszketés, az alvásproblémák miatt szorongás és depresszió is jelentkezhet. A gyakori vakarással pedig felsérthetjük a bőrt, ami fertőzéshez és hegesedéshez vezethet.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

43 éves vagyok, eddig nem voltam allergiás semmire. Segítségét szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy egész testen jelentkező (hol itt, hol ott..)viszketést tapasztaltam a bőrömön most már harmadjára, a tünetek 4-5 nap alatt aztán elmúlnak, majd hónapokig nem is jelentkeznek, biztos, hogy nem bőrszárazság okozza. Elmentem egy ételallergia vizsgálatra is (valamiért ilyesmire gyanakodtam), de az nem mutatott ki semmit, viszont utána hallottam arról, hogy étel intollerancia is van és azt az allergia vizsgálat nem is mutatja ki. Ön milyen jellegű kivizsgálást javasolna, milyen irányba induljak el? Köszönettel: M. Györgyi

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt M. Györgyi,

Az időnként előforduló, néhány napig tartó viszketés hátterében gyakran olyan ételek állnak, amiket napi rendszerességgel nem fogyaszt. Ilyenek például készételekben lévő tartósítószerek, ízfokozók, aromák, egyéb adalékanyagok, ritka fűszerek stb. Ebben az esetben a viszketést a fokozott hisztamin felszabadulás váltja ki, vagy bizonyos esetekben az ételek magas hisztamin tartalma provokálja (pl: halak, rákok, érlelt sajtok stb.). Ilyen esetben az első lépés az, hogy tünet esetén diétás naplót ír az elfogyasztott, ételekről, italokról.
Allergiatesztet a leggyakoribb élelmiszerekre (tejfehérje, tojás, zöldségek stb.) tudunk végezni, de ez az Ön esetében nem merül fel- mivel nincs minden nap folyamatosan bőrviszketése.
Intolerancia teszt végzése a jelenlegi szakmai ajánlások alapján nem javasolt, mert a kapott eredmény nem mutat összefüggést tünetekkel.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindenkinek ajánlom

Nagyon tetszett a részletes orvosi tájékoztatás. Külön köszönöm Dr. Brezán Edina Doktornőnek a minden részletre kiterjedő vizitet. Régóta fennálló problémámra sikerült megoldást találnia és úgy érzem most elindultam a gyógyulás útján! Nagyon hálás vagyok mindenkinek szívből ajénlom!

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK