Télen mindig szárazabb a bőrünk, amihez kellemetlen viszketés is társulhat. A bőrviszketés okai azonban igen szerteágazóak, akár betegség tünete is lehet. Dr. Brezán Edina bőrgyógyász, az AllergiaKözpont orvosa elmondta, melyek lehetnek a bőrviszketés okai, és milyen esetben nem elég az otthoni hidratálás a kezeléshez.
A száraz bőr viszket, vörös, érdes, időnként úgy berepedhet, hogy vérzéssel is jár. Dudorok vagy hólyagok is megjelenhetnek, a bőr pikkelyesen hámló is lehet. A tünetek megjelenhetnek kisebb bőrfelületen, foltokban, de nagyobb kiterjedésű is lehet, akár az egész kar vagy láb is érintett lehet.
A tünetek időnként fellángolhatnak, a viszketés hosszú ideig tarthat és intenzív lehet. Dörzsölés, vakarás hatására átmenetileg enyhül, aztán rendszerint rosszabbá válik, így elhúzódó panaszokat okoz.
Idősebb korban a bőr szárazabbá válik, így az ehhez társuló bőrviszketés az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkezik. A bőrviszketés, másnéven pruritus azonban nemcsak az idősebb felnőttek problémája, a kellemetlen tünetek miatt fiatalabbak is sokan fordulnak orvoshoz.
Az érintettek többsége több testápoló készítménnyel kísérletezett már, tusfürdőt, esetleg mosószert, öblítőt is váltanak, ám a panaszaik nem szűnnek. Ha a rendszeres hidratálás, a bőrt szárító forró vizes fürdés helyett a rövidebb ideig tartó, langyos vizes zuhanyzás sem segít, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.
- az eddig kipróbált praktikákkal nem enyhültek a tünetek
- két hétnél hosszabb ideje fennálló panaszok
- a napi rutint, az éjszakai pihenést zavaró erősségű tünetek
- egyéb tünetek is jelentkeznek, például fáradtság, súlycsökkenés vagy láz.
Dr. Brezán Edina elmondta, hogy a bőrviszketés az egyik leggyakoribb panasz, amivel a páciensek hozzá fordulnak. Azt javasolja, hogy ha az otthoni praktikák nem válnak be, a rendszeres hidratálás nem hoz látványos javulást, további kísérletezés helyett forduljunk szakemberhez. Az elhúzódó panaszok, a hat hétnél tovább tartó viszkető bőr (krónikus viszketés) jelentősen befolyásolhatja az életminőséget. Az éjszakai bőrviszketés, az alvásproblémák miatt szorongás és depresszió is jelentkezhet. A gyakori vakarással pedig felsérthetjük a bőrt, ami fertőzéshez és hegesedéshez vezethet.
Vélemények dr. Brezán Edináról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a részletes orvosi tájékoztatás. Külön köszönöm Dr. Brezán Edina Doktornőnek a minden részletre kiterjedő vizitet. Régóta fennálló problémámra sikerült megoldást találnia és úgy érzem most elindultam a gyógyulás útján! Nagyon hálás vagyok mindenkinek szívből ajénlom!
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.