Nem kell megvárnia, amíg a tüneteit okozó pollen eltűnik a levegőből és az sem kizáró ok, ha már egy ideje valamilyen antihisztamin tartalmú készítményt szed, de nem érzi elég hatásosnak. Ha úgy döntött, hogy a végére járna mi is okozza a panaszait és személyre szabott kelezést kérne, akkor azt most is megteheti, nem kell a hűvösebb napok beálltáig szenvednie, vagy amíg a gyógyszer kiürül a szervezetéből.
Ha a beteg légúti panaszokkal érkezik kivizsgálásra, akkor az alapos kikérdezést követően allergia tesztet végzünk. A kikérdezés során feljegyezzük, hogy pontosan milyen tüneteket tapasztal, voltak-e már korábban hasonló panaszai, ha igen, akkor az év azonos szakában jelentkeztek-e, szed-e gyógyszereket, próbált-e más kezelést – mondta el a diagnózishoz fontos főbb kérdéseket dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során ellenőrizzük a légutak és az orrnyálkahártya állapotát is. Ilyenkor fény derülhet olyan egyéb elváltozásokra is, - például orrpolip, krónikus arcüreggyulladás vagy orrsövényferdülés - amelyek akár allergiához hasonló tüneteket is okozhatnak, vagy felerősíthetik a tüneteit.
Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel végezzük. Ennek során az az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, majd minimális (felületi hámréteg) bőrkarcolás történik, ezt követően nézzük a bőr reakcióját. 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. A vizsgálat azonban nem végezhető allergiás időszakban, és antihisztaminok, antidepresszánsok és szisztémás szteroidok szedésének ideje alatt, ezért ilyen esetekben vérvizsgálattal tudjuk beazonosítani a panaszokat kiváltó allergént. Ezt a módszert alkalmazzuk várandósok, kisgyerekek és csecsemők esetében is – teszi hozzá dr. Augusztinovicz Monika. Vérvizsgálat során az allergénre specifikus ellenanyagok – IgE – szintjét mérik meg. Allergia esetén az IgE mértéke emelkedett a szervezetben.
Az előzetes vizsgálatokat és a beteg tüneteit az allergia teszt eredményével összevetve lehet személyre szabott kezelést összeállítani, mely egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket is. A tüneti kezelés hatására a beteg panaszai pár napon belül érezhetően csökkennek. Ezeket mindaddig szednie kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. A hosszú távú megoldásban gondolkodók számára javasolható az allergén specifikus immunterápia, ám ezt a kezelést parlagfű allergiások csak jövő tavasszal kezdhetik.
Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!
Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekA doktornő nagyon kedves, türelmes, lelkiismeretes és alapos volt, minden kérdésemet megválaszolta és a jövőre nézve (a kivizsgálási folyamattal kapcsolatban) is ellátott a szükséges információkkal.
Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok