Hogyan készüljünk, ha allergiás gyerekünk elköltözik?

Hogyan készüljünk, ha allergiás gyerekünk elköltözik?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2017.12.06 16:01
Július végén kihirdették a ponthatárokat, eldőlt, hogy melyik főiskolán, egyetemen és melyik városban folytatja tanulmányait gyermekünk.

Az előttünk álló hónapban így sok intézni valónk akad, ám a költözés és albérlet keresés mellett allergiások, asztmások esetében az is fontos, hogy a megfelelő orvosi háttérről, a szükséges gyógyszerek beszerzéséről időben gondoskodjunk.

költözés-allergia-fősikola-egyetem-stresszA költözés és a stressz

Az új környezet, a magasabb elvárásoknak való megfelelés nagy stresszel jár, ami allergiások, asztmások esetében is felerősítheti a tüneteket – magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Ha a beteg tünetei fokozódnak, akkor az megint növeli a stresszt, hiszen az éjszakai köhögés, orrdugulás miatt nem tudja kipihenni magát, nappal nem tud megfelelően koncentrálni, nyűgösebb, fáradtabb lehet. A kedvezőtlen körforgás kivédésére első körben az allergiás tüneteket kell megfelelően kezelni. Ehhez szükséges, hogy a gyógyszerelést jól beállítsuk, a készítmények, receptek kéznél legyenek, asztmások pedig tüdőgyógyásszal az asztma akció tervről egyeztessenek, hogy megelőzzék a tünetek súlyosbodását.

Alakítsunk ki allergénmentes környezetet!

Az otthoni környezetben a szülők odafigyelése mellett hatékonyan csökkenteni lehet az allergének előfordulását. A poratka allergiás szobájában nincsenek szőnyegek, minimális, vékony függöny, antiallergén ágynemű és gyakori, alapos takarítás segíti az allergének távol tartását. A pollenallergiás szobáját többnyire csak éjszaka szellőztetik, amikor a pollenkoncentráció a legalacsonyabb. A ruháit sem teregetik ki szeles, napos időben száradni, hiszen azzal rengeteg pollen tapadna rájuk – és még hosszan sorolhatnánk azokat a praktikákat, amelyeket a távolban nem, vagy csak alig lesz lehetősége betartani, pedig érdemes, mert sokat segíthet a tünetek csökkentésében.

Tanácsok ételallergiásoknak

Ha a gyermeknél korábban ételallergiát állapítottak meg, akkor fontos rá felkészíteni, hogy a diétát önállóan, a távolban is tartsa. Ebben segítségére lesz, ha utána járunk, hogy a közelben hol étkezhet, vagy honnan rendelhet mentes ételeket, melyik boltban találja meg a mentes alapanyagokat. Indulás előtt ellenőrizzük, hogy az epinephrine autoinjektor szavatossága nem járt-e le, ha szükséges szerezzünk be újat.

Keresse fel kezelőorvosát!

A szükséges gyógyszerek beszerzéséhez, receptek felírásához mindenképp egyeztessünk időpontot a kezelőorvoshoz még a nyár folyamán, akitől további tanácsokat is kaphatunk arra vonatkozóan, hogy mire érdemes még készülni az új környezetben. Javasolt azt is megkérdezni, hogy tud-e például orvost ajánlani az új városban, arra az esetre, ha bármilyen probléma felmerülne. Erre felkészülve csomagoljuk el a legutolsó leletet, vizsgálati eredményeket és a szedett készítmények listáját is! Érdemes olyan alkalmazásokat is a gyerek telefonjára tölteni, ami figyelmeztetheti például a gyógyszer bevételére, vagy az aktuális pollenjelentésről tájékozódhat.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves fiamnak évek óta van hátsó garatfali lecsorgása,a téli hónapokban sokat szokott köhögni,ha elmúlik a száraz köhögése,akkor is utána marad egy olyan probléma,hogy evés után csiláló érzést érez a torkában,és ezért köhögnie kell. 1 éve Pécsen kivették az orrmanduláját,mert azt mondták,hogy attól van,de a váladékcsorgás sem szünt meg, és Karácsonykor volt egy arcüreggyulladás és torokfájásos problémája, és azóta még mindig van köhögése evés után.Pár éve allergiát állapítottak meg nála háziporra,fűfélékre,késői virágzású fákra.Tejre és tejfehérjére kettest hozott ki a vérvétel,de a vizsgálatot kérő orvos nem tudta értelmezni,hogy ez most mennyire erős,ezért nem is tanácsolt semmit sem.Azóta laktózmentes termékeket vásárolok és próbáljuk a legkevesebb tejterméket fogyasztani.A háziorvosa szerint lehet,hogy refluxos,de a tükrözéstől elzárkózik,és a műtétet végző orr-fül gégész orvosa is azt mondta,hogy ez nem reflux.Teljesen tanácstalan vagyok,kérem adjanak tanácsot:Tisztelettel:Pál Tiborné

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Pál Tiborné !

A táplálékallergia felnőttkorban ritka, általában gyermekkorban alakul ki.

A savas reflux nem kizárt, ennek következtében is kialakulhat az orrmandula túltengése. Ha a kiváltó ok megmarad, az orrmandula a jól elvégzett műtét után is visszanőhet .
Étkezéssel összefüggő orrfolyást okozhat a hisztamin túlérzékenység, ez vérből végzett vizsgálattal igazolható.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom

Első alkalommal jártam Önöknél! Kedves,baráti hangulat fogadott. Dr. BALOGH KATALIN doktornő szakképzettsége,türelme,megnyugtató szavai,és határozottsága lenyűgözött.Nagyon szépen köszönöm,és mindenkinek szívből ajánlom! 

További vélemények

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK