Mikrobiom diéta – hogyan csináljuk jól?

Mikrobiom diéta – hogyan csináljuk jól?

Dr. Németh Aliz Létrehozva: 2022.01.06 Módosítva: 2022.01.06

Az újévi fogadalmak nyomán januárban többen jelentős változásokat hajtanak végre az étkezési szokásaik terén. A karácsonyi túlevés következményeit méregtelenítő kúrákkal, drasztikus diétákkal igyekeznek kompenzálni. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, hogyan csinálhatjuk ezt jól, valóban szükségünk van-e méregtelenítésre és szigorú diétára és hogyan segíti a mikrobiom diéta helyreállítani a gyomor-és bélrendszer egészségét.

Méregtelenítés és béltisztító kúrák?

Az ünnepi időszakban a szokásosnál zsírosabb, cukrosabb fogásokat fogyasztuk és általában is többet eszünk, a hétköznapokhoz képest. A januárt ezért sokan néhány plusz kilóval, és megviselt gyomor-és bélrendszerrel indítják, sokan szenvednek puffadástól, gyomorégéstől. Ilyenkor kézenfekvő megoldásnak tűnhet egy drasztikus diétával, méregtelenítéssel helyrehozni az egyensúlyt. Dr. Németh Alíz azonban elmondta, hogy az emberi szervezetnek nincsen szüksége méregtelenítésre, orvosi szemmel ez nem értelmezhető, hiszen nincsenek olyan melléktermékek, amelyeket ilyen módon lehet eltávolítani a fiziológiás útja helyett.

 

„A természetes méregtelenítést a máj végzi. A hashajtás segítségével végzett salaktalanításnak folyadék, ásványi anyagok, vitaminok eltávozását is eredményezi, ezért ezt semmi esetre sem javasoljuk. Székrekedés, puffadás esetén egy-egy hasható kúra okoz megkönnyebbülést, de semmikép sem jelent gyógymódot. Divatos formája a fogyókúrának, bár a tisztítókúrák alkalmazása után nem egyszer falási rohamok törnek a betegre, amik éppen ellenkezőleg, hízást okoznak. A beöntések, irrigálások kedvező hatását szakirodalmi adatok sem támasztják alá, ugyanakkor nem veszélytelenek, mert járhat a vastagbél perforációjával, nyálkahártya sérülésével, vérzéssel is.”

 

Ezért fontos a bélflóra helyreállítása

Mikrobiom diéta segít hasfájás, puffadás ellen.A szakemberek régóta hangsúlyozzák, hogy időszakos drasztikus diéták helyett a tartós életmódváltás jelent megoldást, nincs ez másként az ünnep utáni időszakban és az újévi fogyásra vonatkozó fogadalmak kapcsán sem. Dr. Németh Alíz elmondta, hogy az ünnepek utáni rossz közérzetet okozó panaszok és az egész szervezet általános egészségi állapota szempontjából lényeges a bélflóra helyreállítása, melyhez a mikrobiom diéta módszerét hívhatjuk segítségül.

 

„A mikrobiom a szervezetünkben lévő mikroorganizmusok összessége, ezek többsége a bélrendszerben, ezen belül is a vastagbélben található. Kb. 2000 baktériumfaj található az emberi vastagbélben, amelyek szerepet játszanak a vitaminok előállításában, részt vesznek a szénhidrátok lebontásában, immunrendszer működésében. A mikrobiom összetétel minden ember sajátja. Ennek az ökoszisztémának a megbomlása vezethet különféle betegségek kialakuláshoz. „A halál a bélben lakozik”, ezt már évszázadokkal ezelőtt is sejtették, azonban csak néhány évtizede kezdjük látni, hogy ez mennyire igaz.”

 

A bélbaktériumok összetétele hatással van:

- az idegrendszer működésére (bél-agy tengely),

- szerepe van a migrén,

- az elhízás,

- szív-érrendszeri betegségek,

- cukorbetegség,

- inzulinrezisztencia,

- zsírmáj,

- gyulladásos bélbetegségek,

- allergiák,

- immunbetegségek,

- IBS kialakulásában.

Táplálkozásunk így hat a bélflóra egyensúlyára

A bél mikrobiom számára az étrendünk szolgál táplálékul. Az állati eredetű zsírokban gazdag étrend mellett epét toleráló baktériumtörzsek szaporodásának kedvez. A stressz, kevés rost, antibiotikum szedés, gyorsan felszívódó szénhidrátok, negatívan befolyásolják a bélflóra összetételét. A bélflóra egyensúlyát megbonthatják tartósítószerek, bélrendszer motilitási zavarai, bakteriális és vírusfertőzések.

 

„A rostdús táplálkozás hatására olyan anyagokkal etetjük a bélbaktériumokat, amelyek a bélfal folytonosságát megvédik, energiát szolgáltatnak. Ha nem jut a mikrobiom őket tápláló, bélfalat védő tápanyagokhoz hasmenés, székrekedés, puffadás, helyi gyulladás, következményes áteresztő-bél szindróma alakulhat ki.”

Mikrobiom diéta: erre érdemes figyelni januártól

  • A cukrok, édes gyümölcsök kiváló táptalajt jelentenek a káros baktériumoknak, gombáknak, segítik az elszaporodásukat. A feldolgozott szénhidrátok kerülésével, probiotikumok alkalmazásával, rostfogyasztással a bélflóránk egyensúlya helyreállítható.
  • Javasolt a rendszeres, nyugodt ütemű kis volumenű étkezések, megfelelő energia-és rostbevitellel, alkoholfogyasztás minimalizálása, vörös húsok fogyasztásnak kerülésével.
  • Fontos, hogy antibiotikumot csakis indokolt esetben szedjünk! Egy antibiotikum kúra okozta bélflóra károsodás regenerációja közel egy évig is eltarthat.
  • Heti 2-3 alkalommal érdemes tengeri halat fogyasztani, amely omega-3 típusú zsírsavat tartalmaz, javasoljuk az olivaolaj, repceolaj, lenolaj használatát is.
  • A tejtermékek fogyasztása nagy mennyiségben nem ajánlott.
  • A bélflóránknak nagyon jót tesz a rendszeres testmozgás, nem csak egészség megőrző hatása van, de a stresszt is oldja, ami kedvezően hat az immunrendszerünk működésére.

 

Ha a panaszaink nem szűnnek, puffadás, hasfájás, görcsök, hasmenés vagy épp székrekedés okoz problémát, akkor javasolt a kivizsgálás! Ilyen esetben a háttérben olyan elváltozások is állhatnak – például kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), vagy laktóz intolerancia – amelyek orvosi kezelést igényelnek.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, hepatológus
  • Specialitások:

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epehólyag működési zavara
    • epés refluxbetegség
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak
    • felszívódási zavarok
    • széklet változások

    Májat érintő problémák:

    • májszerkezeti vizsgálat
    • zsírmáj kezelése
    • májbetegségek

     

    Rendelés típusa:

    Ellátás:

    • Kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás.
    • Májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is.

Orvos válaszol

Kedves Doktornő/Doktor Úr!
Kisfiam 7 hónapos. Pár hetes kora óta küszködünk hasfájással, ami hol jobb, hol rosszabb. Anyatejes, de egy ideje kiegészítésként tápszert is kap (Milumil HA) és elkezdődött a gyümölcs , zöldség hozzátáplálás és glutén bevezetése. Szoptatás közben a mellemen sokat feszeng, sír, hallom , hogy "morog" a hasa, és ez zavarja.Emiatt egyre inkább elutasítja a szopást. Éjszakai gyakori ébredéseit, sokszor vígasztalhatatlan sírásait is ennek tudom be. Ha túl van a szélgörcsön, megkönnyebbül. A másik fontos tényező, hogy harmadszor visszatérő bronchitise van.Az első 2 hónaposan volt, sajnos tüdőgyulladással is társult, akkor kórházban is voltunk. A második egy hónapja és most megint beteg, szerencsére "csak" obtstuktív felső légúti hörgőgyulladás és nincs tüdőgyulladása. Mindig láz nélkül zajlik, és mondhatni egyik napról a másikra alakul ki nála.Bőrtünete nincs . Pulmonológiai kivizsgálás még nem történt. Kérdésem az lenne, felvetődhet-e tejfehérje-érzékenység?Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Kedves Édesanya!

Tejfehérje érzékenység előfordulhat, de természetesen egyéb okokra is gondolni kell különösen a légúti panaszok esetében.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne PhD

gyermekorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Hírek

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

További részletek
Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok