Pollenallergia gyerekeknél: már két-három éves korban is jelentkezhet

Pollenallergia gyerekeknél: már két-három éves korban is jelentkezhet

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2019.07.08 10:49

A gyerekek körében is nő a pollenallergiások száma, sőt a betegség egyre fiatalabb korban jelentkezik. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, szülőként milyen tünetekre figyeljünk, mikor forduljunk orvoshoz.

Megfázás vagy allergia?

Míg korábban óvodás, kisiskolás korban volt jellemző, napjainkban már egyáltalán nem számít ritkaságnak, ha egy gyermeknél már a bölcsődében, 2-3 éves korában pollenallergiás tünetek jelentkeznek. Sokan ebben az életkorban kerülnek először közösségbe, sokszor elég nehéz eldönteni, hogy a sorozatosan, akár évente több alkalommal is előforduló fertőzéses eredetű légúti betegségek, vagy allergia tüneteit tapasztaljuk-e a gyermeknél.

Pollenallergia tünetei gyerekeknél

Pollenallergiára utalhat, ha láz, rossz közérzet, étvágytalanság, hányás, hasmenés nélkül az alábbi tüneteket észleljük a gyermeknél hosszabb időn, heteken át:

  • Vizes orrfolyás
  • Tüsszögés
  • Köhögés
  • Orr- és szemviszketés

Biztos választ az allergiateszt elvégzése adhat. Ennek eredményét a tünetekkel összevetve lehet megállapítani, hogy a gyermek valóban allergiás-e és ha igen, mire.

Mit tegyünk, ha a teszt negatív, de a gyermeknek tünetei vannak?

Kisebb gyerekeknél, ha a bőrpróba (prick-teszt) még életkoruk miatt nem megoldható, akkor vérvizsgálatot végeznek. Az allergia ilyenkor nem az alkaron látható bőrreakció alapján, hanem a laboratóriumban kerül kimutatásra, a gyermektől levett vérmintából.

„A gyermekek immunrendszere még éretlen, emiatt az eredmény – a korukra jellemző immunmechanizmus miatt – álnegatív is lehet. Ilyenkor allergiának megfelelően kezeljük. Ha ez a kezelés segít, ha elmúlnak a panaszai, akkor el tudjuk dönteni, hogy nem egy visszatérő vírusos fertőzés okozza a felsorolt tüneteket, hanem valóban pollenallergiával van dolgunk.”

Egy gyerek több pollenre is allergiás lehet

Ezekben a hetekben a mogyoró-, éger- és tiszafafélékre allergiások tünetei erősödnek, ezt követően a nyír-, nyár- és kőrisallergiások néznek nehéz időszak elé. Sokan szenvednek májusban, a pázsitfűfélék időszakában, de a legtöbb panaszt gyermekeknél is, csak úgy mint felnőtteknél a parlagfű augusztusi virágzása okozza. Sokan poliszenzitizáltak, ami azt jelenti, hogy több féle allergénre érzékenyek, így náluk még hosszabb ideig jelentkeznek a tünetek.

Kinőhető a gyermekkori allergia?

Amivel befolyásolni lehet az allergiás betegség lefolyását, az az allergén immunterápiás kezelésHormonális és egyéb hatásokra a kora gyermekkori pollenallergia előfordulhat, hogy néhány évre eltűnik, vagy enyhébbek lesznek a tünetei. Egyénenként változó, hogy kinél térnek vissza a panaszok. Amivel azonban ténylegesen befolyásolni lehet az allergiás betegség lefolyását, az az allergén immunterápiás kezelés. Ez a fajta terápia ugyanis nem csak a tüneteket csillapítja, hanem az immunrendszer működésére is hat.

„Gyerekeknél óvodás kortól alkalmazható, azért különösen érdemes megpróbálni, mert az allergén immunterápia bizonyítottan segít megakadályozni az újabb allergiák megjelenését, és jelentősen csökkenti az allergia szövődményeként kialakuló asztma kockázatát is.”

A minimum 3 éves allergén immunterápia hozzászoktatja a gyermek szervezetét ahhoz az allergénhez, ami a tüneteit okozza, így megtanulja azt panaszok nélkül elviselni. A kezelés tartós, 10-12 évig hatásos. Elkezdeni azonban két hónappal az allergén növény pollenszórása előtt kell. Pázsitfű allergia esetén tehát márciusban, parlagfű allergia esetén május végéig kezdhető.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Somogyi Éva

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • gyermekkori asztma 

    • légzési panaszok

    • légúti allergiák

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Édesanyámmal kapcsolatban érdeklődnék. Sebészeti eljárás során a cérna kilökődött, nem szívódott fel. Speciális emberi szövetből készített cérnával varrták. Az bevált. Az őt opráló orvos (Dr. Orosz Ernő főorvos úr) megállapítása az volt, hogy ritka műanyag allergiája van. Ezt akkor sajnos nem vizsgálták ki nála. Viszont zöldhályog műtétje volt 3 éve és ugyanez történt. Most viszont szürkehályog műtétét kellene elvégezni rajta, azt viszont nem meri vállalni a műanyag szemlencsék miatt. Van e lehetőség műanyag allergiára való vizsgálatra? Illetve támogatja e aTB? Kérem ezúton is segítségüket.

Tisztelettel: Hegedűs Zoltán

Tisztelt Kérdező,

Ahhoz hogy az allergia vizsgálatról, annak elvégzéséről nyilatkozni tudjunk, tudni kell a műanyag pontos összetételét, mivel az allergia vizsgálat összetevőkre vizsgál. A nagyon sok féle műanyagból az összetétel nélkül nem tudjuk mire kellene vizsgálni.
Mi magánrendelő vagyunk, szolgáltatásaink díját az allergia központ honlapján meg tudja tekinteni az alábbi linken.
https://www.allergiakozpont.hu/arak

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Sírás nélkül

A doktornő nagyon lelkiismeretesen,figyelmesen megvizsgálta gyermekemet és olyan bizalmas kapcsolatot tudott kialakítani vele,hogy még a vérvételt is nyugodtan,sírás nélkül viselte.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK