A gyerekközösségekben a különböző légúti fertőzések gyorsan terjednek. Gyakori, hogy akár már néhány nappal az óvoda vagy iskolakezdést követően otthon kell maradniuk náthás tünetekkel, amit aztán hamarosan egy másik megbetegedés követ. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy hetek óta tartó náthás tünetek esetén felmerül az allergia gyanúja is.
A pollenek közül a parlagfű okozza a legtöbb légúti allergiás panaszt hazánkban. Pollenszórása augusztus közepétől az időjárás függvényében október közepéig is tarthat. Szeptemberben tehát még jelentős a pollenterhelés, ami az arra érzékenyeknél szénanáthás tüneteket – tüsszögést, orrfolyást, orrdugulást, szem-, orr- és torokviszketést okozhat.
Légúti allergia gyermekeknél is kialakulhat, az első tünetek már 2-3 éves korban is jelentkezhetnek, ezért elhúzódó náthás tünetek esetén óvodások és iskolások körében is gondolni kell erre a lehetőségre. Az allergiás hajlam öröklődik, azokban a családokban, ahol van allergiás egyén, még nagyobb az esély arra, hogy a gyermeknél is jelentkeznek az allergiás tünetek.
Amikor a közösséget megkezdő gyermeknek gyakorlatilag heteken át folyik vagy bedugul az orra, érdemes arra is gondolni, hogy nemcsak egy elhúzódó nátha, hanem allergia is állhat a háttérben. Egy megfázás átlagosan 10 nap alatt elmúlik, így, ha ennél hosszabb időn át – az allergia tünetei egy-két hónapig vagy tovább is tarthatnak - náthás tünetek jelentkeznek, akkor már valami egyéb okra is gyanakodhatunk. A felépülési idő mellett jelentős különbség, hogy általában a vírusos nátha jár lázzal és torokfájással, az allergiás náthás tünetek mellett jelentkező szem-, orr- és torokviszketés, szemkönnyezés pedig az allergiára jellemző.
Elhúzódó náthás tünetek esetén tehát fontos az alapos orvosi kivizsgálás, és köztük az allergiavizsgálat is, mert szövődményekhez vezethet, ha nem kezeljük időben és megfelelő módon az allergiát. Dr. Somogyi Éva elmondta, hogy az elhanyagolt allergia újabb allergiák és asztma kialakulásához vezethet, de a krónikus orrnyálkahártya-gyulladás miatt a gyerekek fogékonyabbak lehetnek a különböző légúti fertőzésekre is, így még gyakrabban betegeskedhetnek.
Tüneti kezeléssel vagy a tartós megoldást nyújtó allergén immunterápiával ezeket a szövődményeket is megelőzhetjük, illetve az elhúzódó náthás panaszok megszűnése is jelentős könnyebbséget jelent nemcsak a gyerek, de az egész család számára is.
gyermekkori asztma
légzési panaszok
légúti allergiák
felnőtt- és gyermekellátás
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
Rendelési információ:
a doktornő személyes vizitjeire az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél) kerül sor
További véleményekA doktornő nagyon lelkiismeretesen,figyelmesen megvizsgálta gyermekemet és olyan bizalmas kapcsolatot tudott kialakítani vele,hogy még a vérvételt is nyugodtan,sírás nélkül viselte.
Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.
Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.