Gyógyszerek, ételek és betegségek is okozhatnak csalánkiütést

Gyógyszerek, ételek és betegségek is okozhatnak csalánkiütést

Dr. Garaczi Edina PhD Létrehozva: 2016.05.31 Módosítva: 2020.02.25

A csalánkiütés a lakosság közel 20 %-át érintő allergiás bőrbetegség. Az orvosi nevén urticaria, a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával járó tünetegyüttes, melynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Gyakran arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetekben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá. A kiváltó okokról és kezelési lehetőségekről dr. Garaczi Edina, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-allergológusa ad felvilágosítást.

A csalánkiütés a lakosság közel 20 %-át érintő allergiás bőrbetegség. Az orvosi nevén urticaria, a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával járó tünetegyüttes, melynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Gyakran arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetekben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá. A kiváltó okokról és kezelési lehetőségekről dr. Garaczi Edina, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-allergológusa ad felvilágosítást.

csalánkiütés-urticariaElhúzódó panaszok

A csalánkiütések diagnózisát nehezíti, hogy sokszor mire a beteg orvoshoz kerül a panaszai már megszűntek. Egyéntől és a kiváltó okok függvényében a tünetek órákon, napokon, vagy heteken át is jelentkezhetnek. Van, aki életében csak egyszer-kétszer tapasztalja a csalánkiütéssel járó kellemetlenségeket, másoknál viszont visszatérő panaszokat jelentenek a test egyes pontjain megjelenő, viszkető duzzanatok. Általánosságban a betegeknek azt javasoljuk, hogy a tartósan, 6 hétnél tovább fennálló csalánkiütések esetében nem elégedhetünk meg a tünetek kezelésével, a további okokat is vizsgálni kell.

Gyógyszerek, gyógynövények

A hirtelen jelentkező csalánkiütések egyik leggyakoribb oka az új gyógyszerek bevezetése, vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása. Utóbbi esetben az azonos hatóanyag mellett megjelenő különböző adalékanyagok, vagy vivőanyagok okozhatnak problémát. Alkalmanként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítő, szopogató tabletta, orrspray is csalánkiütést provokálhat. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek nagyon gyakran okoznak csalánkiütéseket.

Ételek, adalékanyagok

A másik leggyakoribb ok az úgynevezett étel intolerancia (nem valódi allergia) kialakulása. Ezekben az esetekben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket. Ilyenkor olyan ételek is problémát okoznak, amiket korábban panasz nélkül fogyasztott (pl. fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók, tartósítószerek, üdítőitalok, édességek csokoládé, cukorka, fagylalt). Ilyen esetekben tartósítószer-színezékmentes diéta tartása javasolt. Friss gyümölcsök például eper, málna, déligyümölcsök, kivi, ananász is állhat a háttérben, főleg kisgyermekekben vagy pollenallergiás felnőttekben okoznak tüneteket.

Gyulladások, betegségek, testmozgás

Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigy betegségek) is társulhat csalánkiütések megjelenése. Ilyen esetben a panaszok megszűnéséhez az autoimmun betegséget kell kezelni. Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is állhatnak a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszünteti. Fizikai okok, például hideg, meleg vagy testmozgás is okozhat csalánkiütést. A fizikai okok miatt jelentkező csalánkiütések pontos mechanizmusát nem ismerjük: átmeneti jelleggel állnak fenn, idővel a panaszok csökkennek vagy elmúlnak.

A csalánkiütések kezelése

A kiütések ellen a tüneteket csökkentő, antihisztamin tabletta készítmények átmenetileg hatásosak lehetnek, de a betegség megszüntetéséhez az okok kivizsgálása és kezelése szükséges. A kiváltó ok ismeretében a kezelés legfontosabb lépését annak megszüntetése jelenti. Megoldás lehet így például az új gyógyszer abbahagyása, kiváltása más készítménnyel vagy tartósítószer-mentes diéta tartása is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt DRNŐ!
pár napja jelentkezett nálam az egésztestre kiható viszketés, olyan furcsa égő viszketés ez, úgy érzem mintha mászna valami rajtam, vagyy csípne. nem lehet látni semmit a bőrömön, nincsennek kiütések,sebek, foltok sem. nem jellemző az esti, éjszakai viszketés sem. 50 éves cukorbetegséggel élő nő vagyok. Ön mit gondol így látatlanből mi okozhatja, vagy mire jellemzőek ezekk a tünetek? milyen krémet,vagy gyógyszert használhatnék a viszketés csillapitására?

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
isztelt Bajnok Józsefné,

A testszerte jelentkező viszketésnek számos oka lehet, például: új gyógyszer, étrend változás stb. A kiváltó okok ugyanazok lehetnek, mint csalánkiütés esetén, erről bővebben weboldalunkon olvashat:
http://www.allergiakozpont.hu/csalankiutes

A viszketés csökkentésére antihisztamin tabletta szedése javasolt, ezek recept nélkül elérhetők gyógyszertárakban.
Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Odafigyeléssel, segítőkészséggel fordult hozzám

Emberséges hangnemmel, szakmai tudással, odafigyeléssel, segítőkészséggel. Az időpontcsúszás ellenére a Doktornő türelmesen végighallgatott, feltett kérdéseimre érthető módon, segítőkészen válaszolt. A recepción az új időpont kérésénél tekintettel voltak, hogy számomra mikor a legalkalmasabb a kontrollvizit.

További vélemények

Hírek

Komoly betegséget is jelezhet a nyelési probléma!

Komoly betegséget is jelezhet a nyelési probléma!

Az első tünete gyakran a nyelési nehézség, vagy fájdalom. Az esetek többségében reflux okozza, de a nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, kezelni ezért minden esetben az alapbetegséget kell. A kivizsgálással kapcsolatban dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

További részletek
Székrekedés, hasmenés, puffadás? Az IBS korunk betegsége

Székrekedés, hasmenés, puffadás? Az IBS korunk betegsége

Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma egy emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek kivizsgálása orvosi feladat, kezelése viszont a páciens aktív közreműködését igényli. Dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos hívta fel a figyelmet az ezzel kapcsolatos tudnivalókra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!