Nem kell minden kiütés és hasfájás mögött komoly problémát sejteni, ám rendszeres panaszok esetén mindenképp indokolt a kivizsgálás. Tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is kialakulhat, gyakran ez áll a csecsemőkori tünetek hátterében. Dr. Balogh Ádám, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyász, allergológusa elmondta, hogy milyen panaszok kapcsán forduljunk orvoshoz.
A csecsemők immunrendszere éretlen, bőrük pedig fokozottan érzékeny, emiatt a különböző bőrtünetek jelentkezése nem ritka. Ennek egyik formája a tejkiütés, amit sokan összekevernek a tejallergiával, ám ez esetben egy ártalmatlan jelenségről van szó.
A tejkiütés a csecsemő fejletlen immunrendszere miatt alakul ki, emiatt nem tudja tökéletesen megemészteni az anyatejet. Idővel ezek az arcon – esetleg nyakon, hajas fejbőrön – kialakuló fehér, apró pattanásszerű kiütések maguktól megszűnnek.
A tejkiütéssel szemben a tejallergia nem pusztán kiütéseket, hanem száraz, ekcémás bőrt és testszerte jelentkező csalánkiütést is okozhat. A bőrtünetek mellett jellegzetesek a gyomor- és bélrendszer érintő panaszok: gyakori hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, véres székletürítés is előfordulhat.
Dr. Balogh Ádám hangsúlyozza, hogy a tejallergia anyatejes és tápszeres babáknál is előfordulhat, mindkét esetben figyelni kell tehát a tünetekre.
A csecsemők immunrendszere még éretlen, ezért 1 éves kor alatt az allergiatesztek nem minden esetben adnak megbízható eredményt. Ilyenkor a kizárásos diétával lehet megerősíteni vagy kizárni a tejallergia lehetőségét. Anyatejes baba esetében az édesanyának kell tejmentesen étkeznie, tápszeres babánál a tápszer cseréjét követően lehet megfigyelni, hogy megszűnnek-e a tünetek.
Amennyiben igen, a tejmentes diétát folytatni kell, ám a gyerekek többsége rendszerint 3 éves korára kinövi a tejallergiát, így a későbbiekben meg lehet próbálni a tejtartalmú ételek visszavezetését. Ha a tejmentes étkezés nem szűnteti meg a panaszokat, akkor további kivizsgálás szükséges.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekdr .Balogh Ádám Doktor úr vizsgálta kisfiamat földimogyoró allergia kapcsán.Nagyon alapos volt és érthetően elmagyarázott mindent. Mindenkinek ajánlani tudom.Az asszisztensek kedvesek és segítőkészek!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.