Utazók hasmenése – engem is érinthet?

Utazók hasmenése – engem is érinthet?

allergiakozpont.hu Módosítva: 2023.11.14

Ha külföldi utazásra készül, érdemes erre is gondolnia. Az utazók hasmenése bárkinél előfordulhat, de vannak rizikócsoportok, akiknél magasabb a kialakulásának kockázata. 

Mi az utazók hasmenése?

Az utazók hasmenése egy emésztőrendszeri betegség, amely gyakori laza székletet és hasi görcsöket okoz. A betegség tünetei hirtelen jelentkeznek az utazás során vagy röviddel a hazaérkezés után. Napi három vagy több lazább vizes széklet mellett hasi görcsök, hányinger, hányás és láz is kísérheti.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi okozza a tüneteket?

Ha olyan helyre látogat, ahol az éghajlat vagy az egészségügyi gyakorlat eltér az otthonitól, megnő a betegség kialakulásának kockázata. Az utazók hasmenését jellemzően szennyezett – például baktériumok, vírusok vagy paraziták – étel vagy szennyezett víz fogyasztása okozza. Másik lehetséges, ritkább kiváltó oka az utazással járó stressz, de vannak, akik az étrend megváltozását, az otthoni étkezéstől jelentősen eltérő alapanyagok, élelmiszerek fogyasztását sem tolerálják jól, amit a kellemetlen tünetek kialakulása jelez.

Kinél fordul elő gyakrabban?

Fiatal felnőtt turisták

Bár az okok nem tisztázottak, lehetséges, hogy a fiatal felnőttek a szerzett immunitás hiánya miatt fogékonyabbak a betegségre. Az utazók hasmenése azért is érintheti őket gyakrabban, mert kalandvágyóbbak az időseknél az étrendjükben az utazásaik során, szívesen próbálnak ki új ízeket, vagy kevésbé éberek a szennyezett élelmiszerek elkerülésében.

Legyengült immunrendszerű emberekUtazási hasmenés.

Az alapbetegség vagy az immunrendszert elnyomó gyógyszerek, például a kortikoszteroidok (szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők) miatt legyengült immunrendszer fogékonyabb a fertőzésekkel szemben.

Cukorbetegség, gyulladásos bélbetegség, súlyos vese-, máj- vagy szívbetegség esetén

A felsorolt krónikus betegségekben szenvedők hajlamosabbak lehetnek a fertőzésekre és egyúttal az érintettek körében magasabb a súlyosabb fertőzés kockázata is.

Savblokkolók vagy antacidok szedése mellett

A gyomorban lévő sav képes elpusztítani az emésztőrendszerbe kerülő kórokozókat, így a gyomorsav csökkenése több lehetőséget hagyhat a baktériumok túlélésére.

Hogyan kezeljük a tüneteket?

Szerencsére az utazók hasmenése a legtöbb embernél általában nem okoz súlyos tüneteket, inkább csak kellemetlen. A tünetek rendszerint 1-2 napon belül enyhülnek, az érintettek egy héten belül teljesen felépülnek.

Ha a fertőzést baktériumok vagy paraziták okozzák, elhúzódó panaszok jelentkezhetnek, így ilyen esetben vényköteles gyógyszerekre lehet szükség a felépüléshez. Mindenképp orvoshoz kell fordulni, ha a hasmenés két napon túl is fennáll, kiszáradás - szájszárazság, erős szomjúság, kevés vizelet, szédülés vagy rendkívüli gyengeség - veszélye áll fenn, tartós hányás, magas láz, véres széklet, súlyos hasi vagy végbélfájdalom esetén.

A kiszáradás különösen veszélyes a gyermekekre, az idősebb felnőttekre és a legyengült immunrendszerű emberekre. A rizikócsoportba tartozók, alapbetegséggel élők számára javasolt a kezelőorvos felkeresése utazás előtt. Érdemes az úti patikában az orvos által jóváhagyott gyógyszereket magával vinniük arra az esetre, ha utazási hasmenés tüneteit tapasztalják.

Téma szakértője

  • Dr. Pászthory Erzsébet

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, belgyógyász, háziorvos szakorvos
  • Specialitások:
    • irritábilis bél szindróma (IBS)
    • SIBO
    • bél minkrobiom problémáinak kezelése
    • funkcionális bélbetegségek
    • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
    • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr! 35 éves férfi vagyok, 105 kg, 2016 októbere óta olyan hasmenésem van, hogy reggel normális a székletem, de délben evés után fél-1 órával gyorsan vécére kell mennem, meg van mikor 15 óra körül is. Ez a hasmenés picit nyálkás, de nem véres. Este sosincs hasmenésem. Ételhez nem kötném, mert este bármit ehetek (tej, búza), nincs hasmenés. Puffadás sosincs, hasfájás csak júniusban volt, akkor elmentem minden vizsgálatra, vérkép, biokémia rendben, széklet bakt, parazita stb. negatív, hasi ultrahang negatív, gyomor és béltükrözés negatív, leszámítva ezt: néhány pici felületes fekély a patkóbélben. Következő szereket szedtem, de nem hatottak semmit: széntabletta, Normix, bolus adstringens, venter, Normaflore, cikória, joghurt, kefír, Solutix boulardii, Protexin IBS Florea. Semmi javulás nincs sajnos, de haspuffadás, hasfájás, fogyás sincs szerencsére. Chrohn betegség, felszívódási zavar nincs. Ön szerint mi lehet ez? Mi lenne a kezelése, ha már találkozott ilyennel? A háziorvosom és gasztroenterológusom sem érti szerintem, mi lehet ez. Most Enzimix 5 kapszulát szedtem pár napig, hátha enzimhiányom lenne, de semmit nem ér. Beszéltem a gasztroenterológusommal, szerinte még meg lehetne próbálni a keményítő terheléses vizsgálatot, más ötlete nincs. Ez előre vinne minket? Mert nem fogyok, sőt hízok piciket. Este ehetek cukrot, mégse okoz bajt. Lenne Önnek ötlete? Szedjek laktáz enzimet? De az Enzimix 5-ben van. Köszönöm! Köszönettel! Dávid Zsolt

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Zsolt,

Azt gondolom, hogy tényleg nagyon szépen ki van vizsgálva, és látom sok terápiás próbálkozás is történt.
Mivel leírása alapján ebéd után jelentkezik panasza, mégis csak étkezéssel van összefüggésbe. Át kell gondolni, hogy ebédre mit fogyaszt, de tudnia kell, hogy bizonyos betegségek esetén, akár étkezés után órákkal is lehet panasza, tehát lehet, hogy a reggelivel van gond.
Mivel komplex az Ön problémája, így levélben nehéz jó szakmai döntést hozni. Személyes konzultáció során tudnék csak felelősségteljes javaslatot és segítséget nyújtani.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ágota

A Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!

További vélemények

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK