Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm,

Érdeklődnék, hogy szerves króm szedése okozhat-e fémallergiát?

Bizonyos fémekre allergiás vagyok, de nem tudom pontosan melyekre. Gyermekkoromban a "belövős" fülbevaló okozott problémát, tinédzserként a fülklipszek és a farmergombok.

Allergiavizsgálat nélkül elkezdhetem szedni a króm tablettát?


Előre is köszönöm a segítségüket


Kitti
Tisztelt Kérdező!

A fémek jellemzően kontakt allergiás tüneteket váltanak ki. A nikkel allergia kapcsán írták le, hogy a táplálékkal bevitt nikkel is válthat ki igen ritkán bőrtüneteket, a kobalttal kapcsolatban nincs ilyen ismeretünk.

A leírt panaszait nagy valószínűséggel nikkel okozta.

Véleményem szerint szedhet kobalt tartalmú készítményt ha az megbízható.


Üdvözlettel:


Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Doktornő/Úr!

Tanácsát szeretném kérni.33 éves nő vagyok. Januárban volt egy vírusos bőrgyulladásom (piros viszkető foltokkal),amire szteroidos krémet kaptam és elmúlt. Kb 3 hete vettem észre hogy elkezdett hullani a szempillám és a szemöldököm. Voltam teljes laboron,Tsh is.Semmi eltérést nem mutatott.Idokozben elkezdett fájni a gyűrűs ujjam utolsó ujjperce,hajlításkor. (Ez nem tudom hogy szimpla ízületi gyulladás lehet vagy valami más)
Elkezdtem sajnos utána olvasni és kezdem bebeszélni magamnak a leukémiát. Jó vérkép alapján kizárható?
Hozzá tartozik a történethez ,hogy a tavalyi évben 2 elhalt terhességem is volt a 12. hét előtt. Akkor nőgyógyászom immunológia vizsgálatot javasolt,ahova sajnos még nem jutottam el.
A panaszaimmal milyen orvoshoz forduljak?Ugye csak bebeszélem magamnak a komolyabb betegséget(leukémia)?Köszönöm előre is a választ!
Tisztelt Andrea,

A leírt tünetek alapján javasolt góckutatás és immunológiai vizsgálatok végzése.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus, immunológus

azt szeretném kérdezni hogy nemrég vérvételen magas triglicerid értékeket mértek nálam lehet e ez a lendin nevű gyógyszertől amit allergiára szedek,???
Tisztelt Kiss Tamás,

A Lendin tabletta szedése mellett "nem gyakori" mellékhatásként előfordulhatnak megemelkedett vérzsír értékek.
A laborvizsgálat eredményével forduljon háziorvosához.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Tisztelt Drnő!

11 hetes terhes vagyok, allergiás vagyok a poratkára, mogyoróra és a parlagfűre! Mikor megtudtam hogy terhes vagyok, abbahagytam az allergiagyógyszer szedését, azonban nagyon szenvedek az allergia miatt éjszaka! Orrom folyton elvan dugulva és emiatt aludni sem tudok. Rhinospray plus orrsprayt használom, ami nappal nagyon jó, de éjszaka az sem használ. Azt szeretném kérdezni hogy terhesség alatt lehet e allergiagyógyszert szedni, ha igen akkor melyiket? Háziorvosom a cetirizin tablettát javasolta, de nem merem szedni szakorvosi vélemény nélkül. Azt olvastam, hogy a kezeletlen allergia asztmát okoz!
Köszönöm előre válaszat!
Üdvözlettel: Anita
Tisztelt Anita !

A terhesség első három hónapjában lehetőleg semmiféle gyógyszert nem adunk, ha mégis szükséges , az antihisztamin tartalmú allergia gyógyszerek közül a Claritine megengedett.
Panaszait jelentősen csökkentheti a Rhinolight fényterápia, ez veszély nélkül alkalmazható.
Rendelkezésre áll a rendelőnkben is.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Arról szeretnék tájékoztatást kapni hogy 20 hetes terhes kismamanál lehet e alergia tesztet csinálni. Sajnos a lányom állandóan nathás es egyre gyakrabban nehezen vesz levegöt az orrán ara panaszkodik hogy fulad mivel terhes csak az egyszerü orcsepeket használja de nem segit.ELŐRE IS KÖSZÖNÖM VÁLASZUK
T. Érdeklődő !

Mindenképpen indokolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Amennyiben szükséges, vérből végzett allergia teszt (specifikus IgE) javasolt.


Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktor Nő /Úr!

Kisfiammal 3 éve tejfehérjementes diétát tartunk. Szeretném elvinni Prick-tesztre. Szükséges-e előtte terhelni, vagy úgy is valós eredményt kapunk, ha már 3 éve nem találkozott az allergénnel? A vérből végzett IgE meghatározásnál tudom, hogy ez esetben lehet negatív az eredmény, de a Prick-tesztre is ez vonatkozik? H2-kilégzéses vizsgálatnál sem számít, hogy már 3 éve nem fogyasztott laktóz tartalmú ételt? Köszönöm válaszát.

Üdvüzlettel: Tamás Marianna
Kedves Édesanya!

A tejfehérjementes étrenden is elvégezhető a prick teszt és a H2 kilégzési teszt is.


Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktornő/úr!

Panaszaim 2009-ben kezdődtek. Eleinte gyakoribb széklet ürìtéssel, hasi görcsökkel, majd később némi fogyással jelentkezett. Gasztroenterológushoz fordultam, aki IBS-re gyanakodott és Duspatalin kapszulát írt fel. A tünetek ennek hatására sem múltak el,így egy másik orvoshoz fordultam,aki cöliakiát diagnosztizált. 2015-ben gesztem a gluténmentes diétát,melyet azóta is tartok. Volt kontroll vérvétel,mely kimutatta,hogy a diéta megfelelő,nincs ellenanyag a véremben.
Ennek ellenére a székelés gyakorisága,állaga nem válzozott. Stressz,illetve édes ételek fogyasztása után puffadás,hasi görcs,száraz kéz és a kézen,fenéken csalánkiütések jelentkeznek,melyek 24-48óra elteltével elmúlnak. A székelési tünetek megmaradnak. Napi 2-3szori laza,alakot nem tartó és gyakran emésztetlen ételdarabokat tartalmazó széklet ürül.
Súlyom stagnál. +/- 1-2kiló rendszeresen.

Kérem segítsenek abban,hogy milyen irányba érdemes vizsgálódni,milyen orvoshoz forduljak és mi lehet ezen tüneteknek az oka!

Válaszukat és segítségüket előre is köszönöm!

Tisztelt Érdeklödő!

Leírása alapján a panaszait nem a glutén okozza, mivel a gluténmentesség nem szüntette meg a panszait. Az étkezésben egyéb emésztési-közérzeti panaszokat okozó tényezőkre például a nem feszívódó cukrokra is lehet gondolni.

Budai Allergia Központunkban ilyen panaszok felderítésében segítségére tudunk lenni.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gasztroenterológus gyermekorvos
Kedves Hídvégi Edit Dr. Nő!

Több éves panasz után a körzeti orvosom segítségével kísérleteztük ki, hogy fruktózfelszívódási zavar okozza a problémámat.
Évek óta nagy mértékben gázosodtam étkezés után.
Gasztroenterológus szakrendelésen nem mutattak ki semmit, de nem is törték magukat (elnézést). Szedjek controlokot 2X1. Ez gyomorvédő, jót fog tenni.
2X volt gyomortükrözés 1X végbéltükrözés H2 kilégzési teszt alctulose Cukorterhelés Keményítő terhelés Hasi UH hasi CT több esetben labor
Lactoz érzékenységet még 2009-ben megállapításra került, de a mostani probléma 2015-től kezdődően fenál, és nincs megoldás.
Megfigyeléseim alapján, ha nem eszek gyümölcsöt zöldséget őrölt pirospaprikát füstölt terméket és cukrot akkor tünetmentes vagyok.
Ami nem okoz problémát: rizs, szőlőcukor, hal, hús, pannónia és trappista sajt, tészta
Ha csak ezeket eszem akkor tünetmentes vagyok. De így nem lehet élni.
Egyhangú és vitamin hiányos.
Nem tartom megoldásnak a vitamintabletta szedését, mert ilyen étrend mellett napi 15-20 tabletta bevétele is indokolt, az meg már nem egészséges hanem káros.

Kérem kedves Doktornő!
Segítsen nekem, hogy Magyarországon tb alapon hol tudják kimutatni a fruktózanyagcsere rendellenességet és ki tud számomra megfelelő étrendet összeállítani.
Folyamatosan napról napra jobban és jobban el vagyok keseredve. Vagy eszek minden és akkor kikészítem a bélrendszerem vagy nem eszek és akkor jelenleg jól vagyok de a szervezetem hiánybetegségek sorozatát fogja jelezni.

Kérem, ha csak 1 ötlete van amivel segíteni tud nekem, akkor ne habozzon, írja meg mit kell tennem. Mit ehetek. Ki tud megoldást a problémámra.

Ja. :) A controlokot nem szedem.

47 éves nő vagyok, 63 kg ez még azt gondolom normális, de időközönként a súlyom csak 57.

Várom kedves válaszát.

További szép napot!
Üdvözlettel,
Anna







Kedves Anna!

Sajnos olyan tb alapú helyet nem tudok Önnek ajánlani, ahol a fruktóz terhelést elvégzik. (Lehet, hogy van, de nincs róla tudomásom.)
Nálunk, a Budai Allergiaközpontban van erre lehetőség.
Ugyanitt talál dietetikust is, bár az étrendnek megfelelő orosi/dietetikai honlapokon utána tud nézni. Jogos az igénye, hogy az eddiginél változatosabb étrendet fogyasszon.
Amit feltétlenül ajánlani tudok, az, hogy keressék meg a fruktóz felszívódási zavar okát: valamilyen fertőzés, vagy egyéb tényező, ami a gyümölcscukor felszívódását tönkretette.
Szakrendelésünkön ebben is készséggel segítek.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
táplálék-allergia szakértő, gasztroenterológus
Tisztelt Doktor Nő/Úr!
Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy mielőbbi segítségét kérjem.Iker kisfiaim 7 évesek és egy éve jelentkezett náluk perionalis dermatitis.Pár pöttyel kezdődött de gyorsan nőt a folt a szájuk körül.Bőrgyógyászhoz vittem őket de azt nem tudtam a steriodos krémet nem szabad rá kenni (mert persze rögtön azt írt a magán bőrgyógyász potom 16.000.- 😡 ) mert attól sajnos sokkal csúnyább lett.Kb.5 hónap kellett mire teljesen rendbejöttek.Reméltem ennyi volt...de nem tavaly novemberben ujra kezdődőtt és még mindíg tart.Jelenleg Bioderma ABC Derm krémet használunk de nem sok javulást tapasztalok.Fogkrémet lecseréltük még az elsőnél homeopátiásra de az sem segített.Kérem segítsen mert már teljesen kikészít ez a helyzet.Zavarja a fiúkat nagyon, mert igaz nem hiszem,hogy csúfolnák őket de kellemetlen nekik.Köszönöm előre is segítségét!Tisztelettel Hubikné Tünde
Tisztelt Hubikné Tünde,

A perioralis dermatitis önálló bőrtünet, az ajak körül, az állon, a faggyúmirigyekben gazdag területeken jelentkezik. A bőrtüneteket számos ok provokálhatja: például szteroid krémek alkalmazása majd abbahagyása, erős UV sugárzás, zsíros kenőcsök, hormonváltozások, zajló fertőzések vagy emésztési zavarok (reflux betegség, lactose érzékenység, Helicobacterium fertőzés, stb). Ezek kivizsgálása javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus
Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Doktornő/Úr!

A segítségét szeretném kérni az alábbi gyomortükrözésem során vett minták szövettani értelmezésével kapcsolatosan. Illetve a tanácsát kérni, hogy reflux okozta nyelőcsőgyulladást mivel érdemes kezelni?

Beküldött minta: I. nyelőcső kp. harmad (20-22 cm magasságban). II. nyelőcső distalis harmad. III. corpus és antrum.

Klinikai adatok: Helicobacter-asszociált gastritis miatt eradicatio történt. Rendszeres falatelakadás miatt vizsgáljuk eosinophil oesophagitis irányában.

Klinikai dg.: Erosiv reflux betegség stad. LA-A, Antritis, Bulbitis.

Makroszkópos leírás:
I. 2 db 3 mm-es és 1 db 1 mm-es sárgás szövet. II. 1 db 3 mm-es és 2 db 1 mm-es sárgás szövet. III. 3 db 4 mm-e és 1 db 3 mm-es sárgás szövet.

Mikroszkópos leírás:
I-II. HE festés után felszínes nyelőcső-nyálkahártya részleteket látunk. A többrétegű laphám sejtjei monomorphak, a polaritás megtartott.

A II. anyagban intraepithelialisan és a papillák területén kevés lymphocyta azonosítható. Eosinophil granulocyták nem észlelhetők. A I. anyagban lobosodás nem látszik. Ugyancsak a II. anyagban, az egyik mintában a többrétegű laphámot fundus típusú gyomornyálkahártya váltja fel, melynek alapszerkezete ép, kehelysejtek alciánkék-PAS reakcióval sem jelennek meg. A stroma itt enyhe gömbsejtes beszűrődést mutat. Helicobacter giemsa festéssel sem látható. PAS reakcióval gombaelemek nem mutathatók ki.

III. HE festés után antralis és corpus típusú gyomornyálkahártya részleteket látunk. A mirigyek száma közepes, a hám monomorph. Intestinalis metaplasia nem látható. A stroma enyhe plasmasejtes, lymphocytás beszűrődést és oedemát mutat. Helicobacter Giemsa festéssel sem azonosítható.


Diagnózis:

I. Megőrzött szöveti szerkezetű nyelőcső-nyálkahártya részletek.
II. Enyhe, chronicus, aspecificus oesophagitis, fundus típusú
gastricus metaplasiával.
III. Enyhe, chronicus, reactiv gastritis. Helicobacter negatív.

Megjegyzés: Barrett-típusú metaplasia nem igazolható.

Nagyon szépen köszönöm a válaszát.
Üdv.: Péter
Tisztelt Mezei Péter!

Eosinophil oesophagitist a szövettani eredmény nem igazolt. Az Önt endoszkopizáló és kezelő gasztroenterológus fogja legjobban a gyógyszeres terápiás javaslatot megadni, hiszen a kezelés megkezdésénél az anamnézis, a fennálló panaszok és tünetek, valamint az endoszkópos kép és szövettani eredmény alapján mérlegelünk.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK