Kezelés - lisztérzékeny étrend

Kezelés - lisztérzékeny étrend

Létrehozva: 2011.03.04 12:15 | Módosítva: 2018.11.21 14:54
Cöliákia kezelése élethosszig tartó gluténmentes diétát igényel, mely azt jelenti, hogy ki kell hagyni az étkezésből a búza, rozs, árpa alapú élelmiszereket teljen mértékben.

A lisztérzékenység egy nem megszüntethető autoimmun betegség. A kellemetlen tünetek megszüntetése egyedül gluténmentes étrend, lisztérzékeny diéta megvalósításával érhető el. A diétán kívül más kezelés a lisztérzékenység miatt nem szükséges.


Mikor indokolt lisztérzékeny étrend bevezetése?

Fontos: A lisztérzékeny étrend, azaz a glutén elhagyása a táplálékból kizárólag a megerősített lisztérzékenység diagnózis esetén javasolt. A diagnózishoz szükséges a vegyes étrend, mert a glutén elhagyása esetén a diagnózis lehetelenné válik, a bélbolyhok regenerálódsa miatt.

Lisztérzékeny étrend / gluténmentes diéta

Lisztérzékeny étrend során a következő összetevők fogyasztása kizárt:liszérzékenység kezelése, gluténmentes étrend

Búza és búza eredetű termékek, tönköly (tönkölybúza) és őrleményei is, árpa és árpa tartalmú ételek, rozs és rozs tartalmú termékek, zab és zabot tartalmazó termékek. A felsorolt gabonafélék feldolgozott, puffasztott, pelyhesített, örölt, vagy kevert változatzai ugyanúgy kerülendőek. 

A „búza és búza eredetű termékek” a következők:

Búzaliszt, búzakorpa, búzadara, búzacsíra, búzacsíra olaj, búzakeményítő, módosított búzakeményítő, hidrolizált búzafehérje, búzafehérje alapú sütőipari térfogatnövelő szer.

Glutént tartalmaznak:

A rozs, árpa, zab, tönköly, valamint az ezek keresztezésével előállított magokból készült, a felsorolt búzaeredetű termékekkel megyező termékek, valamint a maláta.

Cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el!

Lisztérzékeny étrendben fogyasztható keményítők

Gluténmentes növényekből készülő termékek: Kukorica, burgonya, rizs, tápioka.

A búzakeményítő is lehet gluténmentes, a vonatkozó Codex előírás és EU-direktíva szerint: Az általános élelmiszerek gyártására felhasználható búzakeményítő két minőségi osztályba sorolható a fehérjetartalom, illetve közvetlenül a glutén tartalom szerint:

- első osztályú (A-keményítőként is ismerjük) fehérjetartalom: 0,3 - 0,5% között
- másodosztályú (B-keményítő) fehérjetartalom: max. 5%

Gluténmentes termékek előállításához kizárólag a 0,3%-ot nem meghaladó fehérjetartalmú búzakeményítő használható fel.

Lisztérzékeny étrend kialakítása

A gluténmentes termékek fogyasztása javasolt a lisztérzékenyek számára. Szerencsére ma már nagyobb választékban hozzá lehet jutni a gluténmentes élelmiszerekhez. A gluténmentes termékek "GM" megjelöléssel, vagy egyéb módon "gluténmentes" jelzővel vannak ellátva. A nem kifejezetten lisztes élelmiszerek összetevőit is gondosan át kell nézni bevásárláskor, hogy biztosan nem tartalmaz-e glutént.

A változatos és életkornak megfelelő lisztérzékeny étrend kialakítása nem is olyan egyszerű feladat.  Összeállításában és bármilyen táplálkozási kérdésben gasztroenterológus segítségét is érdemes kikérni.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés gluténérzékenység kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember MSc
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Szkladányi-Szabó Lucia

Szkladányi-Szabó Lucia

holisztikus dietetikus

Hírek

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

A szokatlanul enyhe februári időjárás miatt a pollenszezon már most elkezdődött. Ha reggelente hátsó garatfali csorgást tapasztal, krákogó köhögésre és torokirritációra ébred, könnyen hiheti azt, hogy allergiás panaszokkal küzd. Pedig elképzelhető, hogy valójában néma refluxa van – tudtuk meg dr. Sárdi Krisztinától, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus szakemberétől, aki azt is elmondta, hogy a célirányos kezeléshez fontos tisztázni a kiváltó okokat.  

További részletek
Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

A téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, de szakember segítségével mérsékelhetőek az életminőséget is rontó panaszok – tudtuk meg Dr. Garaczi Edinától, az Allergiaközpont bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosától.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok