Alfa-laktalbumin – mit jelent?

Alfa-laktalbumin – mit jelent?

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2020.01.20 18:22

Alfa-laktalbumin okozza a tejallergiás tüneteimet? A hagyományos IgE allergiatesztek mellett elérhető a molekuláris allergia diagnosztika is, a betegek így sok új kifejezéssel találkozhatnak, a még részletesebb adatokat közlő vizsgálatok során. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével most a tejallergia kivizsgálásának menetét és a gyakran felmerülő kifejezéseket vesszük sorra.

Tejallergia kivizsgálás – milyen életkortól?

A tejallergia tünetei már csecsemőkorban jelentkezhetnek.A tejallergia tünetei már csecsemőkorban is jelentkezhetnek. Ilyenkor az anyatejjel átjutó allergén fehérjék, vagy a tehéntej alapú tápszer okozzák a tüneteket. Ebben az életkorban sokszor allergia vizsgálatok nem szükségesek, ezért kizárásos diétával – szoptatás alatt az anya tejmentes diétájával – vagy a tápszer cseréjével tudjuk megfigyelni, hogy javulnak-e a tünetek. Ha igen, akkor nagyon valószínű, hogy a tej okozta.

Alfa-laktalbumin és társai nyomában

Kisgyerekeknél egy éves kor felett érdemes vérvizsgálatot végezni tejallergia tisztázására. A vizsgálat során a gyermektől vért vesznek, majd ezt laboratóriumban elemzik. A hagyományos allergia teszt során allergén-specifikus IgE vizsgálat történik, vagyis a vérmintából a tejfehérjére specifikus IgE (az allergia során termelődő ellenanyag) mértékét ellenőrzik. Ha ez a tejfehérjére emelkedett, és a gyermeknél tejallergiára utaló tünetek jelentkeznek, akkor ez megerősíti a diagnózist. A molekuláris allergia teszt ennél még pontosabb eredményt tesz lehetővé.

 

„Tudjuk, hogy a tejallergiát a tej különböző fehérjéi váltják ki. Az allergén több összetevőből, komponensből áll, a molekuláris vizsgálattal ezeket tudjuk kimutatni. Tehát ezzel nem csak azt tudjuk megállapítani, hogy a tejfehérje IgE emelkedett, hanem azt is pontosan tudni fogjuk, hogy a különböző tejfehérjék közül melyik értéke a magasabb. Mindez nagyon lényeges a további kezelés, a diéta szempontjából.”

A tej különböző fehérjéi

Ma már tudjuk, hogy a tejfehérje, amit korábban egyként kezeltünk, valójában több összetevőből áll. Melyek ezek?

  • Alfa-laktalbumin (nBos d 4)
  • Beta-laktoglobulin (nBos d 5) és a
  • Kazeinek (nBos D 8) (alfa1,alfa2, béta és kappa-kazein)

Attól függően, hogy melyik tejfehérje érték emelkedett a gyermeknél, a high vagy a low risk csoportba soroljuk.

High risk – ha a kazeinek értéke emelkedett

A kazeinek (nBos D 8) hőstabilak, ezért sokkal ellenállóbbak a konyhatechnológiai beavatkozásokra. Ha ez az érték magasabb, akkor valószínűsíthető, hogy a gyermek a tejmentes diétázással nehezebben „növi” ki a tejallergiáját.

Low risk – ha az alfa-laktalbumin és a béta-laktalbumin értéke magasabb

Alfa-laktalbumin hőrézékeny, süteménybe sütve fogyaszhat tejet a gyermek.Az alfa-laktalbumin (nBos d 4), vagy a béta-laktoglobulin (nBos d 5) fehérjék nem hőstabilak. Így, ha ezek valamelyike okozza az allergiás reakciót, akkor adott esetben a gyermek fogyaszthatja a hőkezelt tejterméket – például süteménybe sütve – mert ezáltal már jelentősen veszítenek az allergizáló hatásukból. A tejmentes diéta ebben az esetben tehát könnyebben kivitelezhető, illetve idővel várhatóan el is hagyható. Ha az alfa-laktalbumin vagy béta laktalbumin okozza, akkor a gyermekek nagyobb valószínűséggel növik ki a tejallergiát.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Szép napot.A kislányom 4hónapos.Beba HA sensitive tápszert kap(anyatejet evett 2hónapos koráig).tünetek; sok trüsszőgés,nyugtalanság,széklet olajzöld szìnű és túl bűzös,sok szellentés és túl bűzös.A családban édesanyának azaz nekem volt tej allergiám 9éves koromra kinőttem.Lehet hogy a kislányomnak tejallergiaja lenne ? köszönöm

Kedves Édesanya!

Valóban felmerül a tejallergia lehetősége a panaszok alapján. Keresse fel háziorvosát, hogy a gyermek más tápszert kaphasson.

üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagy szakértelem

Keveset kellett várakoznunk. Az orvos nagy szakértelemmel rendelkezett, úgy éreztük hogy rendesen foglalkozik a problémánkkal.

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK