Így zajlik a hisztamin intolerancia vizsgálat

Így zajlik a hisztamin intolerancia vizsgálat

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2023.11.13 14:10

A hisztamin intolerancia vizsgálatát orvos rendeli el, ha a tüneteink alapján indokolt. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, milyen esetekben javasolt az elvégzése és mi a vizsgálat menete.

Ilyen tünetekkel fordulnak a legtöbben orvoshoz

A hisztamin intolerancia okozhat légzőszervi, szív- és érrendszeri, a bőrt, a központi idegrendszert, emésztőszerveket, az izmokat és a csontozatot is érintő tüneteket. Az alábbi panaszok jelentkezhetnek:

- orrfolyás, orrdugulás

- szívritmuszavar, magas vagy alacsony vérnyomás,

- hőhullám, az arc kipirulása,

- csalánkiütés, ekcéma, viszketés

- fejfájás, hangulati ingadozás,

- hányinger, puffadás, hasi görcsök, hasmenés,

- izom- és ízületi fájdalom.

Mi okozza a tüneteket?

A tünetek megjelenésének oka, hogy a szervezetben a hisztamint lebontó diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkent mértékben van jelen. Ezért, ha olyan ételt fogyasztunk, ami magas hisztamintartalmú, vagy hatására a szervezetben fokozódik a hisztamin termelés, akkor azt nem tudjuk tökéletesen lebontani és megjelennek a hisztamin intoleranciára jellemző tünetek.

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hisztamin intolerancia nagyon szerteágazó tüneteket okoz, ezért gyakran csak hosszabb idő elteltével születik meg a diagnózis. Ahhoz, hogy a panaszaink mielőbb megszűnjenek, javasolt a hisztamin intolerancia kivizsgálását a témában jártas orvosra bízni.

A hisztamin intolerancia vizsgálat

A hisztamin intolerancia vizsgálat során a DAO enzim értékét ellenőrzik vérvizsgálattal. A rendelőben levett vérmintát laboratóriumba küldik és elemzik. Szükség lehet más vizsgálatok elvégzésére is, mivel a tünetek hátterében egyéb betegség is állhat.

 

Fontos, hogy a laboreredmény önmagában nem jelent diagnózist, azt mindig a tünetekkel összhangban kell értékelni!

Erre kell figyelni a hisztamin intolerancia vizsgálat előtt

Hisztamin intolerancia vizsgálat.A hisztamin intolerancia vizsgálat eredményét különböző gyógyszerek - például izomlazítók, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, nyákoldók, hörgőtágítók, gyomorégés elleni szerek, antidepresszánsok – szedése is befolyásolja. Ezek a gyógyszerek csak kezelőorvossal történő konzultációt követően hagyhatók el, vagy helyettesíthetők, a vizsgálat előtt erről egyeztessünk az orvosunkkal!

A hisztamin intolerancia diéta

Hisztamin intolerancia esetén a hisztamin diéta jelent megoldást. Az étrend összeállítása során figyelembe kell venni az egyéni toleranciát. Az érintetteknél ezért személyre szabott étrendet kell összeállítani, hogy elkerüljük a felesleges étrendi megszorításokat. Ehhez javasolt dietetikus segítségét igénybe venni. Emellett fontos a már említett gyógyszerek szedéséről is orvossal egyeztetni.

 

A DAO enzim pótlására is van lehetőség, patikából beszerezhető készítmény segítségével. Ám ezek alkalmazása csak alkalmanként javasolt, például utazások során, étteremben, ha nem tudjuk megoldani az étrend betartását. Hosszú távon a diéta betartásával kerülhetjük el, hogy a tüneteink kiújuljanak.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/Dr. Úr!
Többféle ételallergiát mutattak ki az elmúlt években. Utoljára 2016- aug-ban végeztek erre vonatkozó vizsgálatot, és bár nem fogyasztom azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiás vagyok, mégis egy jó 6 hónapja erőteljesebben puffadok, aknés, ekcémás a bőröm, fáradt vagyok és hullik a hajam. Minden bizonnyal az emésztésem körül lesz a probléma, minden más rendben van. A kérdésem az, hogy esetleg 1 év alatt kialakulhatott esetleg lisztérzékenység is? Pékárut minden nap fogyasztok, ezért gondolnám, hogy itt lehet a probléma..Köszönettel: Bálint Tímea

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Tímea!

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. Ha Önnél csak életallergiát vizsgáltak, akkor lisztérzékenységet nem néztek, mert az nem allergia, hanem autoimmun betegség.
Panasza hátterében felmerül több betegség, mindenképpen fontos lenne Önt kivizsgálni.
Ha megtiszteli a mi intézetünket, készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina
belgyógyász, gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó kommunikáció

     Tetszett: Sárdi doktornő tudása, kommunikációja, hogy elegendő magyarázatot fűzött mindenhez. 

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK