Leggyakoribb kérdések a gyermekgyógyásznál

Leggyakoribb kérdések a gyermekgyógyásznál

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.05.16 11:24

Gyermekünk születése után sok kérdés vetődik fel bennünk, a fejlődésével kapcsolatban. Aggódunk a sok sírás miatt, vagy ha fura kiütések jelennek meg a baba bőrén, de a hozzátáplálás kapcsán is sok kérdésünk adódik. Dr. Balogh Ádám, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza felsorolta azokat a tüneteket, amelyekkel allergia specialistaként gyakran fordulnak hozzá a szülők. Azt is elmondta, mire figyeljünk, ha gyermekünknél is hasonló panaszok jelentkeznének.

Honnan tudhatom, hogy sírós vagy beteg?

A leggyakoribb probléma az újdonsült szülők számára, a csecsemő sírásának hátterében álló okok felderítése. Ha a kicsi már biztosan nem éhes, a pelenkacserét követően általában ringatással próbálják megnyugtatni. Ha a sírás ezt követően sem csillapodik, annak több oka is lehet.

  • Mi okozza a gyakori sírást csecsemőknélA csecsemő unatkozhat, vagy épp ellenkezőleg, egy mozgalmas nap fárasztotta ki és a túl nagy pörgés után nehezen tud lecsillapodni, hogy elaludjon.
  • Betegségek miatt is sírósabb lehet, ezért ilyenkor mérjük meg a lázát, figyeljük, hogy van-e étvágya, nem bágyadt.
  •  Figyeljük a sírását. A hasa fájhat, ha közben felhúzza a lábait.
  •  Vizsgáljuk meg a pelenka tartalmát.
  •  Ha hasmenése van, vagy véres széklete, lázas, hasa puffadt, többször bukik vagy hány, nehezen veszi a levegőt mindenképp forduljunk orvoshoz.
  •  Akkor is keressük fel a gyermekgyógyászt, ha a síráson kívül semmilyen egyéb tünet nincs, de a kicsi legalább hetente három nap, mindig közel azonos időpontban sír.

Mi van a pelusban?

Mindig nagy riadalmat kelt a szülőkben, ha a pelenkában elszíneződött, pirosas, vagy épp sötét fekete színű nyomokat fedeznek fel. Erre mindenképp figyelni kell, hiszen a véres széklet tejallergia tünete is lehet. Ilyenkor minden esetben fontos orvoshoz fordulni. Ha bebizonyosodik, hogy ez a gond, anyatejes csecsemőnél az anya tejmentes diétájával, tápszeres babánál a tápszer cseréjével meg fognak szűnni a tünetek.

A véres székletet azonban székrekedés is okozhatja. Ilyenkor apró sérülés keletkezhet a bélfalon, ami magától gyógyul. Illetve gondolni kell arra is, ha a gyermek a tápszer vagy anyatej mellett már más ételeket is fogyaszt, hogy a piros vagy erős narancssárga zöldségek, gyümölcsök is megváltoztatják a széklet színét.

Kiütéses a babám arca, mi okozza?

Gyermekorvosi vizsgálatViszkető és nem viszkető kiütések, melyek járhatnak lázzal vagy anélkül is gyakori panasz csecsemő- és kisgyermekkorban. Megeshet, hogy mire orvos látja a kis beteget, addigra a tünetei már el is múlnak. A kiütések hátterében nagyon sok ok állhat, ezért ha rendszeresen visszatérő, vagy nem múló panaszokról van szó, mindenképp fontos kivizsgáltatni.

  • Csecsemő- és kisgyermekkorban az arcon megjelenő kiütések oka lehet egyszerű, magától elmúló csecsemőkori akne, de a hozzá nagyon hasonló tejkiütés tejallergia tünete is lehet.
  • Ha foltokban jelentkezik és viszket, lehet ekcéma vagy csalánkiütés. Ilyenkor is felmerül az ételallergia lehetősége, kivizsgálásra van szükség.

Sokat bukik, vagy refluxos?

A sírás, hasfájás, kiütések és széklet gondok mellett a legtöbb szülő a gyakori bukások miatt fordul gyermekgyógyászhoz. Egészséges csecsemőknél is természetes jelenség, ha egy kiadós étkezést követően a „feleslegtől” bukás formájában szabadul meg.

Okozhatja az is, ha a baba nagyobb mennyiséget fogyasztott egyszerre, vagy kapkodva, túl gyorsan lakott jól. Reflux esetében viszont ezek az esetek gyakran előfordulnak, és inkább hányás jelentkezik.

Figyelmeztető jel, ha a csecsemő sírás közben hátrafeszíti a nyakát és a hátát, az erős szájszag, ha gyakran csuklik, köhécsel vagy böfög. Ha a csecsemő emellett nyugtalan, rosszul alszik és elutasítja az evést, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. A gyakori bukások és hányás következtében, a reflux tünete lehet akár a súlyfejlődés elmaradása is.

Téma szakértője

  • Dr. Lakos Gábor

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, belgyógyász
  • Specialitások:
    • komplex, holisztikus szemléletmód az általános gyermekgyógyászatban
    • gyermekkori emésztési zavarok (pl. haspuffadás, görcsök, gyomorégés) kezelése
    • gyermekkori krónikus allergiás- vagy légzőszervi panaszok kivizsgálása
    • gyermekkori lázas, fertőző betegségek

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
    • kizárólag GYERMEKEK ellátása

     

    Rendelés helyszíne: 1036 Budapest, Lajos u. 66. B lépcsőház, 5. emelet (Buda Square Irodaház)

     

    Telefonszám: +36 30 208 5571

Orvos válaszol

Tisztelt Allergiaközpont !

Évek óta küzdünk egy problémával, több bőrgyógyászt, háziorvost meglátogattunk egyenlőre hasztalanul. A páromról lenne szó, akinek a következők a tünetei. Szem környékén kipirosodott viszkető apró hólyagos kiütés ami fellelhető a száj körül is állon stb. Elocom tartalmú kenőcsöt kaptunk rá, ami tartós használatra alkalmatlan. Diétát tartottunk enyhülni látszott, de egyik napról a másikra váltakozik a tünet intenzitása. A bőrgyógyászok mind ekcémára gyanakodnak, de hogy mi okozza nem tudták megmondani. Háziorvos allergiavizsgálatot javasolt. Mit kell tennünk illetve hogyan hogy kiderüljön mi okozza a tüneteket.

Előre is köszönöm válaszukat: Viski Gergő

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Viski Gergő,

A pontos diagnózis meghatározásához a bőrtünetek vizsgálata szükséges. Ehhez kérem, hogy jelentkezzenek be szakorvosi vizsgálatra. Amennyiben változóak a tünetek, akkor készítsenek fényképet a jellegzetes kiütésekről.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK