Leggyakoribb kérdések a gyermekgyógyásznál

Leggyakoribb kérdések a gyermekgyógyásznál

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.05.16 11:24

Gyermekünk születése után sok kérdés vetődik fel bennünk, a fejlődésével kapcsolatban. Aggódunk a sok sírás miatt, vagy ha fura kiütések jelennek meg a baba bőrén, de a hozzátáplálás kapcsán is sok kérdésünk adódik. Dr. Balogh Ádám, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza felsorolta azokat a tüneteket, amelyekkel allergia specialistaként gyakran fordulnak hozzá a szülők. Azt is elmondta, mire figyeljünk, ha gyermekünknél is hasonló panaszok jelentkeznének.

Honnan tudhatom, hogy sírós vagy beteg?

A leggyakoribb probléma az újdonsült szülők számára, a csecsemő sírásának hátterében álló okok felderítése. Ha a kicsi már biztosan nem éhes, a pelenkacserét követően általában ringatással próbálják megnyugtatni. Ha a sírás ezt követően sem csillapodik, annak több oka is lehet.

  • Mi okozza a gyakori sírást csecsemőknélA csecsemő unatkozhat, vagy épp ellenkezőleg, egy mozgalmas nap fárasztotta ki és a túl nagy pörgés után nehezen tud lecsillapodni, hogy elaludjon.
  • Betegségek miatt is sírósabb lehet, ezért ilyenkor mérjük meg a lázát, figyeljük, hogy van-e étvágya, nem bágyadt.
  •  Figyeljük a sírását. A hasa fájhat, ha közben felhúzza a lábait.
  •  Vizsgáljuk meg a pelenka tartalmát.
  •  Ha hasmenése van, vagy véres széklete, lázas, hasa puffadt, többször bukik vagy hány, nehezen veszi a levegőt mindenképp forduljunk orvoshoz.
  •  Akkor is keressük fel a gyermekgyógyászt, ha a síráson kívül semmilyen egyéb tünet nincs, de a kicsi legalább hetente három nap, mindig közel azonos időpontban sír.

Mi van a pelusban?

Mindig nagy riadalmat kelt a szülőkben, ha a pelenkában elszíneződött, pirosas, vagy épp sötét fekete színű nyomokat fedeznek fel. Erre mindenképp figyelni kell, hiszen a véres széklet tejallergia tünete is lehet. Ilyenkor minden esetben fontos orvoshoz fordulni. Ha bebizonyosodik, hogy ez a gond, anyatejes csecsemőnél az anya tejmentes diétájával, tápszeres babánál a tápszer cseréjével meg fognak szűnni a tünetek.

A véres székletet azonban székrekedés is okozhatja. Ilyenkor apró sérülés keletkezhet a bélfalon, ami magától gyógyul. Illetve gondolni kell arra is, ha a gyermek a tápszer vagy anyatej mellett már más ételeket is fogyaszt, hogy a piros vagy erős narancssárga zöldségek, gyümölcsök is megváltoztatják a széklet színét.

Kiütéses a babám arca, mi okozza?

Gyermekorvosi vizsgálatViszkető és nem viszkető kiütések, melyek járhatnak lázzal vagy anélkül is gyakori panasz csecsemő- és kisgyermekkorban. Megeshet, hogy mire orvos látja a kis beteget, addigra a tünetei már el is múlnak. A kiütések hátterében nagyon sok ok állhat, ezért ha rendszeresen visszatérő, vagy nem múló panaszokról van szó, mindenképp fontos kivizsgáltatni.

  • Csecsemő- és kisgyermekkorban az arcon megjelenő kiütések oka lehet egyszerű, magától elmúló csecsemőkori akne, de a hozzá nagyon hasonló tejkiütés tejallergia tünete is lehet.
  • Ha foltokban jelentkezik és viszket, lehet ekcéma vagy csalánkiütés. Ilyenkor is felmerül az ételallergia lehetősége, kivizsgálásra van szükség.

Sokat bukik, vagy refluxos?

A sírás, hasfájás, kiütések és széklet gondok mellett a legtöbb szülő a gyakori bukások miatt fordul gyermekgyógyászhoz. Egészséges csecsemőknél is természetes jelenség, ha egy kiadós étkezést követően a „feleslegtől” bukás formájában szabadul meg.

Okozhatja az is, ha a baba nagyobb mennyiséget fogyasztott egyszerre, vagy kapkodva, túl gyorsan lakott jól. Reflux esetében viszont ezek az esetek gyakran előfordulnak, és inkább hányás jelentkezik.

Figyelmeztető jel, ha a csecsemő sírás közben hátrafeszíti a nyakát és a hátát, az erős szájszag, ha gyakran csuklik, köhécsel vagy böfög. Ha a csecsemő emellett nyugtalan, rosszul alszik és elutasítja az evést, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. A gyakori bukások és hányás következtében, a reflux tünete lehet akár a súlyfejlődés elmaradása is.

Téma szakértője

  • Dr. Lakos Gábor

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, belgyógyász
  • Specialitások:
    • komplex, holisztikus szemléletmód az általános gyermekgyógyászatban
    • gyermekkori emésztési zavarok (pl. haspuffadás, görcsök, gyomorégés) kezelése
    • gyermekkori krónikus allergiás- vagy légzőszervi panaszok kivizsgálása
    • gyermekkori lázas, fertőző betegségek

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
    • kizárólag GYERMEKEK ellátása

     

    Rendelés helyszíne: 1036 Budapest, Lajos u. 66. B lépcsőház, 5. emelet (Buda Square Irodaház)

     

    Telefonszám: +36 30 208 5571

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!
16 hónapos unokám mindkét alsó lábszárán pattanásszerű kiütések jelentek meg-nem viszketnek-,amelyek nem múlanak el.A kiütések megjelenésekor nálunk tartózkodtak. Kb. 3 hét elteltével-azóta otthon vannak- újabb kiütések jelentek meg,most már a karján is.Mi okozhatja a kiütéseket?

Hauser Péterné Gyöngyi
Hauser Péterné Gyöngyi egészségügyi asszisztens
Tisztelt Nagymama!

Sajnos látatlanban nem tud az orvos mit mondani,meg kell nézni. Dr.Garaczi Edina bőrgyógyász allergológus immunológus szakorvoshoz tudok időpontot adni.
www.allergiakozpont.hu oldalán tud tájékozódni szolgáltatásainkról.


Üdvözlettel:
Hauser gyöngyi
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Renáta

Az egyik legjobb szakember akivel találkoztam ! Sokat segített a panaszaimon

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK