Otthoni praktikák gyomorégés ellen

Otthoni praktikák gyomorégés ellen

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2023.11.13 14:18

Aki hajlamos a gyomorégésre tapasztalhatja, hogy a tünetei mostanában erősödnek. Ez tavasszal egyébként is jellemző, de a jelenlegi helyzetben a korábbi napirend felborulása, a stressz, a megváltozott étkezési szokások is okozhatják. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen házi praktikákat vethetünk be gyomorégés ellen.

Próbáljuk tartani a napirendet

Aki gyomorégéssel küzd, fontos, hogy elkerülje a túlevést. Gyomorégés ellen ne fogyasszunk egyszerre sokat, együnk naponta többször, keveset. Ez az, ami a megváltozott körülmények miatt most talán nehezebben megy, de fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogyan tudunk odafigyelni a helyes étkezésre. Ellenkező esetben a panaszaink súlyosbodni fognak.

 

„A gyomor és a nyelőcső találkozásánál található záróizom feladata, hogy megakadályozza a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszajutását. Ha ez az izom nem működik megfelelően, a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, eljuthat egészen a torokig. Ha egyszerre eszünk nagyobb mennyiséget, a telített gyomor miatt a gyenge záróizom még nehezebben dolgozik, emiatt jelentkezik ilyenkor gyomorégés. Ezért fontos, hogy gyomorégés ellen többször, keveset együnk.”

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Hízás home office mellett

Aki korábban nem dolgozott otthonról, az első időszakban nehezebben találja a helyét otthon. A korábbi napirend felborul, a konyha közelsége miatt könnyebben elcsábulunk és többet nassolhatunk. A rendszertelen étkezés önmagában is hozzájárul a gyomorégés kialakulásához, ám ha ezt huzamosabb időn át folytatjuk, idővel a plusz kilókkal is meg kell majd küzdenünk. A túlsúly miatt a hasi nyomás fokozódásával számíthatunk a gyomorégés kellemetlen tüneteire.

 

„Váltsunk egészséges nassokra és szervezzük meg az étkezéseinket. Az erre fordított idővel számos kellemetlenséget előzhetünk meg. Iktassunk be mozgást a mindennapjainkba. Ha van szobakerékpár vagy futógép, használjuk napi rendszerességgel. Az internet is számos lehetőséget kínál, otthoni edzés videókból válasszunk olyat, ami szimpatikus.”

Limitálja az alkohol és koffein fogyasztást

Az alkohol és a koffein kerülendő, ha valaki gyomorégésre hajlamos. A bezártság és a társasági élmények hiánya sajnos nem segíti, hogy ebben mértéket tartsunk. Sokan alszanak rosszabbul, feszültebbek ebben az időszakban, emiatt nappal több kávé, esténként több alkohol fogyhat.

Kerülje a citrusféléket, a hagymát és a szénsavas italokat!

Gyomorégés ellen fontos betartani a diétás javaslatokat. Nem ajánlott a nyers hagyma fogyasztása, de a citrusfélék, a paradicsom és a szénsavas italok, sőt a csokoládé is fokozhatja a panaszokat. Kerülendők a túl forró és túl fűszeres ételek is.

Gyomorégés ellen rágózzon és aludjon jól!

Gyomorégés esetén a maró érzés azért jelentkezik, mert a nyelőcső falát irritálja a savas gyomornedv. Ezt az érzést segíthet közömbösíteni, ha gyakran iszunk keveset – szénsavmentes vizet – de a rágózás is beválhat. Eközben ugyanis fokozódik a nyáltermelés és ez is segít „lemosni” a nyelőcsövet és így megszüntetni az égő érzést. Emellett nagyon fontos, hogy este, elalvás előtt ne terheljük meg a gyomrot. Lefekvés előtt 3 órával már ne együnk, a vacsora legyen könnyen emészthető. Az ágy fejvégi részének megemelése segíthet meggátolni a gyomortartalom visszaáramlását.

A korábban szedett gyógyszerekre is szükség lehet

  • Gyomorégés ellen gyógyszerszedésre is szükség lehet.A recept nélkül kapható savlekötők átmeneti segítséget nyújthatnak, de ha a panaszok hosszabb időn át jelentkeznek vagy erősek, akkor más kezelésre van szükség.
  • Az enyhébb tünetekre a savtermelést részben gátló hisztamin2-receptor antagonistákat - röviden H2-RA-kat – alkalmazzák.
  • A protonpumpagátlók a leginkább bevált készítmények gyomorégés ellen és alkalmasak a szövődmények megelőzésére is.

Ha valakinél korábban reflux betegséget diagnosztizáltak és szedett ilyen készítményeket, de a panaszai most kiújultak, akkor gyomorégés ellen szükség lehet időszakos fenntartó kezelésre.

 

Ha panaszaival kapcsolatban bizonytalan, vagy úgy érzi, hogy az otthoni praktikák ellenére sem szűnnek a tünetei, kérjen orvosi segítséget! A jelenlegi helyzetben erre távkonzultáció segítségével van lehetősége.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Hölgy!

Tavaly szeptemberben IgG élelmiszer allergia tesztet végeztettem, ahol tej, tojás pozitív búza, élesztő, mogyoró enyhén pozitív eredményem lett. Mivel már tele voltam kiütésekkel, erős gyomorsavam és ízületi fájdalmaim is voltak,megkezdtem a tej, tojás, élesztő és búza diétát, amit már lassan egy éve tartok. Jobb is lett a helyzet, de utána újra jelentkeztek a tünetek, így végeztettem egy helicobaktérium vizsgálatot, mely pozitív lett. Az antibiotikumos kezelést követően‎ az orvosom azt javasolta,hogy csináltassak egy IgE tesztet, mert az mutatja ki a tényleges allergiát. Kérdésem az lenne, hogy egyet ért-e a javaslattal, illetve, hogy ‎a vizsgálat előtt mennyit kell enni az általam eddig nem fogyasztott termékekből, hogy kimutatható legyen az esetleges allergia. Tehát a vizsgálat előtt kb. ha 1 hetet normálisan étkezem az megfelelő-e?

Válaszát előre is köszönöm!
Eszter

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Eszter!

Mielőtt az allergia vizsgálat megtörténik, néhány hétig ismételten fogyasztani kell az eddig kihagyott ételeket.
A vizsgálatot a kezelő orvosa javasolta, aki ismeri Önt és az egész korábbi, valamint jelenlegi kórtörténetét, melynek viszont én nem vagyok birtokába, így nem hozhatok szakmailag korrekt döntést abban, hogy szüksége van-e erre a vizsgálatra vagy nem.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó kommunikáció

     Tetszett: Sárdi doktornő tudása, kommunikációja, hogy elegendő magyarázatot fűzött mindenhez. 

További vélemények

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK