A jellegzetes égő érzés a mellkasban gyomorégésre figyelmeztet, ám ha a reflux köhögést okoz, akár egyéb tünet nélkül is, már nehezebb felismerni. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen összefüggés lehet a légúti tünetek és a reflux között.
Reflux akkor jelentkezik, ha a nyelőcsövet a gyomortól elválasztó záróizom valamilyen oknál fogva nem zár tökéletesen és a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Itt az érzékeny nyálkahártyát irritálva kiváltja a jellegzetes tüneteket: nyelőcső- és gyomorégés, szegycsont mögött jelentkező fájdalom, rossz szájíz, kellemetlen lehelet, hányinger jelzi a betegséget. Kezeletlen esetben ezek a kezdeti panaszok idővel szövődményeket, nyelőcsőgyulladást, felmaródásokat, szűkületet is okozhatnak.
A reflux a felsorolt tünetek mellett más panaszokat is okozhat. A savas gyomortartalom ugyanis egyéntől függő súlyosságú légúti szövődményekhez is vezethet. A savas gyomortatalom ugyanis akár egészen a garatba is feljuthat, így sokan nem múló torokfájásról, tartós rekedtségről, a torokban gombócérzésről számolnak be, de fül-orr-gégészeti elváltozás nem mutatható ki a háttérben. Krónikus orrmelléküreg-gyulladások, sőt a műtét után kiújuló orrpolip hátterében is érdemes a reflux lehetőségét vizsgálni.
Gyakran a reflux áll az elhúzódó, száraz köhögés hátterében is. A reflux köhögés azért jelentkezhet, mert a garatot irritáló savas gyomortartalom ingerköhögést vált ki. Jellemző a panasz fokozódása az éjszaka folyamán, illetve fekvő testhelyzetben, hiszen ilyenkor a reflux tünetei is rosszabbodnak, mivel a savas gyomortatalom könnyebben visszaáramlik a nyelőcső és a garat irányába. Asztmás betegek esetében mindenképp fontos a reflux kezelésével is foglalkozni, hiszen két, egymást kölcsönösen provokáló betegségről van szó.
Elhúzódó köhögés esetén, ha a háttérben semmilyen fül-orr-gégészeti és tüdőgyógyászati okot nem sikerült feltárni, de abban az esetben is javasolt, ha ismert egyéb betegség. Például asztma esetén, hiszen a reflux rontja a tüneteket, csökkenti a kezelés eredményességét, de krónikus orrmelléküreg-gyulladás, kiújuló orrpolip, tartós rekedtség esetén szintén indokolt a reflux lehetőségét is kizárni.
Ha a köhögés hátterében reflux áll, akkor feleslegesen szedjük a köhögéscsillapító, köptető készítményeket, a köhögés csak akkor fog elmúlni, ha az azt kiváltó okot kezeljük. A reflux kezelésében egyaránt fontos szerepet játszik a társbetegségek kezelése, a gyógyszeres terápia, az életmódbeli változtatások, de otthoni praktikák gyomorégés ellen is segíthetnek.
Dr. Sárdi Krisztina elmondta, hogy a kivizsgálás során olyan kiváltó ok is felmerülhet, amire a betegek korábban nem is gondoltak. A panaszok megjelenése sok esetben összefügg például valamilyen gyógyszer szedésével, például asztmaellenes szerek, vérnyomáscsökkentők és fájdalomcsillapító szerek is okozhatnak ilyen mellékhatást. A reflux kialakulása pszichés problémával - stressz, depressziós, szorongás - is összefügghet. A reflux köhögés tehát egy komplex kivizsgálást és kezelést igénylő tünet.
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>>
Rendelés típusa:
További véleményekMindenki kedves volt, most különösen a korona vírus járvány miatti bizonytalanság idején. Ebben a helyzetben talán még fontosabb, hogy magabiztos de kedves fellépés legyen, amit meg is kaptam. Nehéz lehet az Ostrom utcai épületben folyó felújítás által okozott folyamatos hangzavarban dolgozni, még sem tett rá egy dolgozó sem panaszt, minden elismerésem!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.