Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
Az ételallergia tünetei az enyhétől – például bizsergés, égő érzés a szájban, hasfájás - a súlyos, életveszélyes anafilaxiáig terjedhetnek. A Food Allergy Awareness Week honlapján szereplő felhívás az anafilaxiás reakció felismerésének fontosságára hívja fel a figyelmet. Az anafilaxia első tünetei néhány perccel azt követően megjelenhetnek, hogy az allergén a beteg szervezetébe került. Bőrpír, testszerte csalánkiütés, szem-, arc-, szájdagadás, ödéma, hasi görcsök, hasfájás, hányás, hirtelen szívdobogás, rekedtség, torokszorító érzés, köhögés és vérnyomásesés is jelentkezhet. Nagyon fontos, hogy az anafilaxia diagnózisához a felsorolt tünetek közül nem kell, hogy mindegyik jelentkezzen. Lehetséges, hogy valakinél csak 1-2 tünetet észlelünk, de ilyen esetben sem szabad elhanyagolni az anafilaxia jelentőségét!
A diagnosztizált ételallergiások számára az orvos felírja az életmentő epinefrin injekciót, amit akkor kell használni, ha az ételallergiás személy allergént tartalmazó ételt fogyaszt. Az epinefrin - vagy más néven adrenalin - egy hormon, amit a mellékvesék termelnek a szervezetben. Az epinefrin injekció az anafilaxia tüneteinek megfékezésére szolgál. A szintetikus epinefrint tartalmazó önbelövős, rugós fecskendőt a külső comb izomba kell beadni, amikor a beteg az anafilaxia tüneteit észleli magán. Javasolt mindig 2 injekciót bekészíteni, ha az egyik meghibásodna, vagy stresszhelyzetben elejtjük, esetleg nem megfelelően sikerül beadni. Az adrenalin gyorsan kifejti hatását, az ereket szűkíti, ezáltal a vérnyomást megemeli, hatására tágulnak a légutak, a beteg nehézlégzése csökken.
Az epinefrin injekció csak sürgősségi kezelésre szolgál, a beadását követően minden esetben orvosi ellátásra is szükség van! Előfordulhat ugyanis, hogy az anafilaxiás reakció két hullámban zajlik, a kezdeti javulást követően lehet visszaesés, a tünetek kiújulása. Anafilaxia esetén tehát mindenképp szükséges, hogy hívjunk orvosi segítséget is, ne elégedjünk meg azzal, hogy az injekció beadása után jobban érzi magát a beteg.
Arról, hogy egy adott étel, az adott beteg esetében milyen súlyosságú tüneteket okozhat, a komponens alapú allergiavizsgálat segítségével tudhatunk meg többet. Ezzel ugyanis az allergének összetevőit is vizsgálni lehet. Az egyes összetevők különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, az egyik súlyosabb, a másik enyhébb allergiás reakciót provokálhat, illetve vannak köztük olyanok is, amelyek például hőre érzékenyek, így a beteg számára sütve, főzve nem okoz panaszt.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy földimogyoró allergia esetén például gyakori a súlyos allergiás reakció, de nem mindenkinél. A földimogyoró esetében vizsgálni lehet a súlyos allergiát okozó komponenseket, illetve azokat is, amelyek esetleg csak enyhe bizsergést okoznak az ajkakon, a szájüregben. Az olajosmag-allergiák esetében gyakran jelentkezhet keresztreakció is, például a kesudió és a pisztácia jó példa erre. Mandulaallergia esetén pedig bizonyos csonthéjas gyümölcsök fogyasztása olyan allergiás tüneteket okozhat, mintha mandulát fogyasztott volna.
A komponens alapú vizsgálattal többek között ezeket is vizsgálni lehet. Ételallergia diagnózis esetén érdemes tehát allergológussal konzultálni a további lehetséges vizsgálatokról. Az eredmények birtokában elképzelhető, hogy kevesebb aggódással és kevésbé szigorú diéta mellett is el lehet kerülni az allergiás tüneteket.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekProfesszionális szervezés, felkészült, bizalmat , határozottságot sugárzó kedves Doktornő.
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok