Reflux betegség : furcsa tünetek

Reflux betegség : furcsa tünetek

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2020.12.16 15:57

Ég a gyomrom – mondjuk, ha a has felső részén kellemetlen érzést tapasztalunk. Ezt gyakran kíséri savas ízérzés a szájban, émelygés és puffadás. A jellegzetes panaszok mellett azonban a reflux betegség furcsa tüneteket is produkálhat, ezekről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.

Ezért jelentkezik a reflux

Reflux során a gyomorsav visszaáramlik a gyomorból a nyelőcső alsó részébe. Ennek leggyakoribb oka a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése.

 

A gyomorsav tartós jelenléte a nyelőcső nyálkahártyát irritálja, melyet fájdalomként élünk meg. Ezt a fájdalmat érezzük akkor, amikor azt mondjuk, hogy ég a gyomrunk.

 

Reflux betegség során lehetnek tünetmentes és tünetes periódusok, a panaszok egy időre teljesen megszűnhetnek, majd változó intenzitással kiújulhatnak.

A reflux betegség furcsa tüneteket is okozhat

  • A reflux furcsa tünete lehet a köhögés is.A gyomorégés mellett heves mellkasi illetve nyakba sugárzó fájdalom. Ilyenkor indokolt kardiológiai vizsgálat, mert hasonló tünetekkel a szívinfarktus is járhat.
  • Gyakori böfögés, hányinger és puffadás is előfordulhat.
  • A reflux köhögés is ismert jelenség. A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, köhögést, torokfájást, rekedtséget, gombócérzést a torokban is okozhat.
  • Fogínyproblémák esetén is érdemes gyanakodni, illetve az erős fogromlás is jelezheti a gyomorsav visszaáramlását.

Ezért fontos gasztroenterológushoz fordulni

A reflux furcsa tüneteket is okozhat, ezeket azonban nem szabad félvállról venni, mert a kezeletlen betegség komoly szövődményekkel járhat.

 

Nem puszta kellemetlenségről van szó, nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, szűkület illetve daganatos elváltozás is kialakulhat. Ez megelőzhető, ha a beteg idejében orvoshoz fordul és a felírt készítményeket előírás szerint szedi.

 

Az orvos kontrollvizsgálat során tudja megállapítani, mikor lehet a kezelést felfüggeszteni. A reflux kezelésében a gyógyszeres terápia mellett nagyon fontos az életmódváltoztatásra vonatkozó ajánlásokat megfogadni.

 

A dohányzásról való leszokás, testsúlycsökkentés, a diéta követése egyaránt hozzájárul a kezelés sikeréhez.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr! 35 éves férfi vagyok, 105 kg, 2016 októbere óta olyan hasmenésem van, hogy reggel normális a székletem, de délben evés után fél-1 órával gyorsan vécére kell mennem, meg van mikor 15 óra körül is. Ez a hasmenés picit nyálkás, de nem véres. Este sosincs hasmenésem. Ételhez nem kötném, mert este bármit ehetek (tej, búza), nincs hasmenés. Puffadás sosincs, hasfájás csak júniusban volt, akkor elmentem minden vizsgálatra, vérkép, biokémia rendben, széklet bakt, parazita stb. negatív, hasi ultrahang negatív, gyomor és béltükrözés negatív, leszámítva ezt: néhány pici felületes fekély a patkóbélben. Következő szereket szedtem, de nem hatottak semmit: széntabletta, Normix, bolus adstringens, venter, Normaflore, cikória, joghurt, kefír, Solutix boulardii, Protexin IBS Florea. Semmi javulás nincs sajnos, de haspuffadás, hasfájás, fogyás sincs szerencsére. Chrohn betegség, felszívódási zavar nincs. Ön szerint mi lehet ez? Mi lenne a kezelése, ha már találkozott ilyennel? A háziorvosom és gasztroenterológusom sem érti szerintem, mi lehet ez. Most Enzimix 5 kapszulát szedtem pár napig, hátha enzimhiányom lenne, de semmit nem ér. Beszéltem a gasztroenterológusommal, szerinte még meg lehetne próbálni a keményítő terheléses vizsgálatot, más ötlete nincs. Ez előre vinne minket? Mert nem fogyok, sőt hízok piciket. Este ehetek cukrot, mégse okoz bajt. Lenne Önnek ötlete? Szedjek laktáz enzimet? De az Enzimix 5-ben van. Köszönöm! Köszönettel! Dávid Zsolt

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Zsolt,

Azt gondolom, hogy tényleg nagyon szépen ki van vizsgálva, és látom sok terápiás próbálkozás is történt.
Mivel leírása alapján ebéd után jelentkezik panasza, mégis csak étkezéssel van összefüggésbe. Át kell gondolni, hogy ebédre mit fogyaszt, de tudnia kell, hogy bizonyos betegségek esetén, akár étkezés után órákkal is lehet panasza, tehát lehet, hogy a reggelivel van gond.
Mivel komplex az Ön problémája, így levélben nehéz jó szakmai döntést hozni. Személyes konzultáció során tudnék csak felelősségteljes javaslatot és segítséget nyújtani.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megoldásokat adott

Nagyon tetszett a Doktornő nyitottsága a problémáimra és hogy végighallgatta azokat, rögtön látta az összefüggéseket és megoldásokat adott. Emellett beutalt a szükséges vizsgálatokra, hogy kiderüljenek az betegség okai.

További vélemények

Hírek

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.

További részletek
Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK