Szemviszketés: allergia tünete is lehet

Szemviszketés: allergia tünete is lehet

Dr. Moric Krisztina Létrehozva: 2019.10.17 Módosítva: 2019.10.28

Sokak életét keseríti meg az időként jelentkező szemviszketés. De honnan tudhatjuk, hogy a kellemetlen tünetek hátterében a monitor előtti munka, a száraz beltéri levegő, fertőzés vagy épp allergia áll? Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa segít eligazodni a kérdésben.

Szemviszketés: hová forduljak?

Mindenképp szemészhez, ha a tünetek csak az egyik szemben jelentkeznek. A kezdetben csak az egyik szemet érintő viszketés később ugyan átterjedhet a másik szemre is, ám a féloldalasan kezdődő panaszok arra utalnak, hogy valamilyen fertőzéssel van dolgunk.

Ha mindkét szem viszket

Sokan végeznek ülőmunkát, monitor előtt töltik a munkaidejük nagy részét, gyakran a légkondicionáló vagy a fűtés miatt szárazabb levegőjű irodában. Ilyenkor a kevesebb pislogás miatt a szemek könnyebben kiszáradhatnak, ez is okozhat viszkető érzést. Ha erre gyanakszunk, érdemes rendszeres időközönként szünetet tartani, felállni, vagy csak egy távolabbi pontra nézni és műkönnyet használni a szemszárazság ellen.

Gyógyszerek és betegségek

Bizonyos gyógyszerek szedése is szemszárazságot, szemviszketést okozhat. Antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentő és fogamzásgátló tabletták is kiválthatják. Tartós panaszok esetén felmerül a cukorbetegség és az autoimmun eredetű reumás ízületi gyulladás, illetve Sjögren-szindróma gyanúja is.

Allergiás tünet

Néhány ember különösen érzékeny a légszennyezettségre, füstre, akár parfümökre is. A szemet akár ezek az anyagok is irritálhatják, de ez még nem jelent allergiát. A gyanú azonban felmerül, ha a szemviszketés mellett egyéb tüneteink is jelentkeznek.

 

„Ha a mindkét szemben jelentkező viszketés mellett szemkönnyezés, orrviszketés, orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás is jelentkezik, akkor légúti allergia állhat a háttérben. Ilyenkor nem csak a szemtüneteket, hanem az összes tünetet együtt kell kezelni.”

Szemfesték is okozhat sezmviszketést.Fontos információ, hogy a szemviszketés hosszabb ideje összefüggően jelentkezik, vagy csak pár héten keresztül áll fenn, de már tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkezett. Ez ugyanis arra utal, hogy szezonális allergiáról van szó, vagyis a szemviszketést egy növény virágpora okozza, és a pollenszórás idején jelentkeznek a tünetek. Ha pedig egész évben, akkor lehet beltéri allergia – például háziporatka vagy háziállat allergia – de okozhatja valamilyen kozmetikum is, akár az arclemosó, sampon vagy szemfesték valamelyik összetevője.

 

„Ha felmerül az allergia gyanúja, akkor a beteg részletes kikérdezése után allergia tesztet végzünk. Ennek több típusa létezik, attól függően, hogy milyen allergént keresünk, bőrpróba (prick-teszt), vérvétel vagy epicutan-tesz segítségével tudjuk beazonosítani a tüneteket okozó anyagot. Ezt követően lehet a szemviszketést megszüntető, személyre szabott kezelést összeállítani. A kiváltó októl függően gyógyszeres kezelés, antihisztamin tartalmú szemcsepp vagy a tartós megoldást nyújtó allergén immunterápia is szóba jöhet.”

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Orvos válaszol

5 éves fiú unokám van, aki ovódába járna ugyan, de három nap után már megbetegszik. Az orra váladékol, hurutos köhögése van, de ami aggasztó, hogy a váladék rendre a füle irányába megy, melynek következtében középfültő gyulladás lép fel. A fül orr gégészeten kéthetente jelennek meg, ahol megállapítják, hogy nincs nyomás a fülében. A szülei betartják az orvosi utasításokat, /fülmelegítés, orrporszívózás) a felírt gyógyszereket előírás szerint adják neki. Két hét gyógyulási idő után 3 napig jár óvodába és újra kezdődik minden előről. Korábban kivették az orrmanduláját, remélve, hogy a váladék könnyebben tud távozni.
A szakorvos is azt tanácsolta, hogy vizsgáltassák meg a gyereket más szakorvossal (gasztroenterológus)
mert lehet hogy ételallergiával van ez a folyamatos betegség összefüggésben.
Az unokám tejfehérje érzékeny és most a szülők arra gyanakodnak, hogy gluténérzékenység is fennállhat nála.
Elolvastam az ezzel kapcsolatos információkat, hasmenés, vagy a leírt jellemző tüneteket nem tapasztalom a gyereknél. Szeretném megtudni, hogy lehet e arra következtetni a leírtakból, hogy valóban ételallergiája illetve gluténérzékenysége lehet. Javasolnak e egy ilyen típusú vizsgálatot?
Válaszát köszönöm.

Kedves Nagymama!



Kis unokájának problémáit orvosi konzultáció kapcsán lehet megítélni, a vizsgálatok kiválasztása is mindig a gyermek ismeretében történik.

Természetesen rendelésünkön minden szükséges vizsgálatot el tudunk végezni


Üdvözlettel


Dr. Polgár Marianne

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes körű tájékoztatás

Nagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!

További vélemények

Hírek

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

További részletek
Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok