Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Dr. Potecz Györgyi Módosítva: 2024.11.26 08:46

Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.  

Online Bejelentkezés

Dr. Potecz Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Penész-történelem

A penészgomba szó hallatán általában a fürdőszoba mennyezetén sötétlő foltok vagy az ételeinkben megjelenő, színes, bolyhos képződmények jutnak eszünkbe. Pedig a penészgombák a legerősebb szövetségeseink a fertőzések ellen vívott háborúban, és az élelmiszeripar számára is nélkülözhetetlenek (gondoljunk csak a szalámiféleségek és a sajtok érlelésére használt penészkultúrák szerepére).

Beltéri allergének: a penészgombák

–A penész egy megjelenési formát jelent, amely alatt számos mikroszkopikus méretű, szaporodású és életmódú gombafajt értünk, ám ezek nem mindegyike okoz egészségügyi problémát. A levegőben mozgó, szabad szemmel láthatatlan penészgomba spórákkal kül- és beltéren egyaránt találkozhatunk. Ruházatunkra, cipőnkre, és háziállatainkra tapadva, a nyitott ajtókon, ablakokon, szellőzőnyílásokon, valamint fűtési és légkondicionáló rendszereken keresztül otthonainkban is könnyedén bejuthatnak, ahol a lakás különböző pontjain elszaporodnak. Ehhez ideális környezete biztosít a sötét, nyirkos környezet és magas páratartalom – ismerteti dr. Potecz Györgyi. Elsősorban tehát a konyhában és a fürdőszobában, a mosdó, mosogató, kád és zuhany környékén bújnak meg penészes gócok, de a pincehelyiségekben, beépített szekrények és falvédők mögött, a rossz szigetelési technológiával készült épületek álmennyezetében, gipszkarton falai mögött, valamint a laminált padló alatt is számíthatunk a felbukkanásukra. Azokban az otthonokban, ahol a hideg idő beköszöntével, takarékossági okokból lejjebb tekerik a termosztátot, a hideg falakon lecsapódó pára miatt sajnos szintén számítani lehet a penész kialakulására. A műanyag-és légtömör nyílászárókkal ellátott, tökéletesen szigetelt lakások esetében a légzéssel, teregetéssel, fürdéssel és főzéssel keletkezett tetemes gőz a lakásban reked, jelentősen megemelve a beltéri páratartalmat, és táptalajt adva a penész kialakulásának. Sokszor csak a jellegzetes dohos szag hívja fel a figyelmet arra, hogy penész telepedett meg a lakásban, de előfordulhat, hogy egy tartósnak mutatkozó légúti irritáció, allergiás panaszok vagy elhúzódó fül-orr-gégészeti szövődmények okán merül fel annak lehetősége, hogy kéretlen lakótársaink akadtak.

Melyek a penészgomba-allergia tünetei?penészallergia tünetei

–A penészgombák közül főként a Cladosporium, a Penicillium és az Aspergillus nemzetség okozhat egész éven át fennálló tüneteket – mondja Potecz doktornő, aki hozzáteszi, hogy ha otthonunkban hosszú ideig, magas koncentrációban van jelen az allergén, akkor a spórák belélegzése allergiát, asztmát, tüdőgyulladást, valamint elhúzódó légúti tüneteket is kiválthat az arra érzékenyeknél, sőt a meglévő betegségeinket is súlyosbíthatja. Gyakran előfordul, hogy egy költözés vagy házfelújítás kapcsán jelentkeznek a különös tünetek (tartós orrfolyás, arcüreg-gyulladás, súlyos alsó- és felső légúti fertőzések) az új lakóhelyünkön, amelyekről később bebizonyosodik, hogy a penészgomba-allergia következményei.

A penészgomba-allergia a légúti allergiás betegségekhez hasonló tüneteket vált ki, amelyek az alábbiak lehetnek:

  • vizes orrfolyás
  • tüsszögés
  • orrdugulás
  • szemviszketés
  • a szem vörösödése- kötőhártya gyulladás
  • hátsó garatfali csorgás
  • fáradtság, csökkent terhelhetőség
  • asztmatikus tünetek ( köhögés, sípolás, nehézlégzés)

A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a városi környezetben élő asztmás betegeknél gyakori a penészgombára való szenzibilizáció, amely miatt a korábban jól beállított kezelés mellett is erősödnek a tünetek. A penészgomba-allergia kezeléséhez nem elegendő a célzott gyógyszeres terápia, törekedni kell az allergénnel történő kontaktus kerülésére, vagyis a környezetünkben lévő penész teljes megszüntetésére.

Így számolhat le a penésszel a lakásában

A penészes gócok szakszerű felszámolása mellett fontos utánajárni a kiváltó oknak is. Ehhez szükséges lehet:

  • a szigeteléstechnikai hiányosságok kijavítására
  • a lakásban található vízszivárgás megszüntetésére
  • a rendszeres szellőztetésre
  • a páratartalom csökkentésére (pl. elektromos páramentesítő készülékkel, konyhai páraelszívóval)
  • a klímaberendezést rendszeres ellenőrzésére és karbantartására
  • a vizes ruhák teregetése helyett pedig a szárítógép alkalmazása.

–Ha a penész és az ezzel összefüggésben megjelenő problémák okait mégsem sikerül tisztázni, aerobiológiai szakember segítségét kell kérni – tanácsolja dr. Potecz Györgyi, aki kiemeli, hogy a penészallergia időben történő kezelésével megelőzhetjük az újabb allergiák, valamint az asztmatikus tünetek megjelenését is, és elejét vehetjük a fül-orr-gégészeti szövődmények kialakulásának is.  A penészgomba-allergiát allergológus szakember diagnosztizálja, aki a szükséges tüneti készítményekkel látja el a pácienst. Oki kezelésként az allergénspecifikus immunterápiával érhető el hosszú távú, akár 5-10 évnyi tünetmentességet biztosító állapot.

Téma szakértője

  • Dr. Potecz Györgyi

  • Szakterületek:
    • tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • Asztma
    • COPD
    • légúti allergia
    • tüdőgyulladás kezelése
    • krónikus köhögés
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Vélemények dr. Potecz Györgyiről >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt doktor/dr.nő

Évek óta szenvedek allergiával és ez mellett asztmás is vagyok. az allergiámat próbálták kivizsgálni, 4 éve volt még külföldön egy vérvételem ami alapján a kutyanyál alergia jött csak ki.
Ezen ki azóta is küszködöm folyamatos arcüreg problémával és gyomor problémáim is vannak. A Gasztroenterológus étel Intolerancia tesztet rendelt el, ezen felül szerintem hisztamin érzékenységem is van, mert alkoholt abszolút nem tudok inni utána begyullad az arcüregem. az orrdugulás, orrfolyás folyamatos. Tavaly prick tesztet végeztek ami kb csak 8 féle dolog volt,ami alapján nem mutattak ki allergiát, viszont étel Intolerancia vagy valamilyen étel allergiám biztos hogy van, amit sajnos még nem sikerült kideríteni, de nem tudom hogy melyik teszt felé induljak el.Panaszaim legfőképpen, folyamatos orrdugulás néha viszket a fülem, a torkom, szemem, néha a bőröm, de kiütésem sosincs, van amikor megfájdul a gyomrom, reflux, puffadás a legfőbb, hasmenés, fejfájás, közérzetem sem jó, és szorongás is kialakul.
Sokat olvastam az étel Intolerancia és allergiáról, de ezek a tünetek sajnos mindkettőnél előfordulhatnak ezért szeretném az ön szakmai segítségét kérni hogy merre felé induljak el hogy minél előbb ennek a végére járjunk. hajlandó vagyok bármilyen tesztet elvégezni csak járjunk a végére hogy mi okozza ezeket a tüneteket és hogy ne kell legyen három havonta antibiotikumos kúrát alkalmaznom.
2020 októberében volt orrsövény és polip műtétem, de nem veszem észre hogy bármi is javult volna. Én úgy érzem hogy itt valami más lesz a probléma. legjobban a hisztamin Intolerancia vagy allergiára gondolok még de sajnos nem tudom hogy mi a pontos diagnózis, ezért is kérném szíves válaszát minél előbb.
Köszönettel,
Temesi H.

Tisztelt Érdeklődő,

Kérem keressen minket telefonon hogy segíteni tudjunk a megfelelő szakorvos kiválasztásában.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, segítőkész

Meg voltam elégedve az egész vizittel, az allergiámat a teljes egészségi állapotommal egy rendszerben kezelve éreztem, minden feltett kérdésemre kielégítő választ kaptam; a doktornő kedves, segítőkész hozzáállása különösen szimpatikus volt

További vélemények

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK