Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A penészgomba szó hallatán általában a fürdőszoba mennyezetén sötétlő foltok vagy az ételeinkben megjelenő, színes, bolyhos képződmények jutnak eszünkbe. Pedig a penészgombák a legerősebb szövetségeseink a fertőzések ellen vívott háborúban, és az élelmiszeripar számára is nélkülözhetetlenek (gondoljunk csak a szalámiféleségek és a sajtok érlelésére használt penészkultúrák szerepére).
–A penész egy megjelenési formát jelent, amely alatt számos mikroszkopikus méretű, szaporodású és életmódú gombafajt értünk, ám ezek nem mindegyike okoz egészségügyi problémát. A levegőben mozgó, szabad szemmel láthatatlan penészgomba spórákkal kül- és beltéren egyaránt találkozhatunk. Ruházatunkra, cipőnkre, és háziállatainkra tapadva, a nyitott ajtókon, ablakokon, szellőzőnyílásokon, valamint fűtési és légkondicionáló rendszereken keresztül otthonainkban is könnyedén bejuthatnak, ahol a lakás különböző pontjain elszaporodnak. Ehhez ideális környezete biztosít a sötét, nyirkos környezet és magas páratartalom – ismerteti dr. Potecz Györgyi. Elsősorban tehát a konyhában és a fürdőszobában, a mosdó, mosogató, kád és zuhany környékén bújnak meg penészes gócok, de a pincehelyiségekben, beépített szekrények és falvédők mögött, a rossz szigetelési technológiával készült épületek álmennyezetében, gipszkarton falai mögött, valamint a laminált padló alatt is számíthatunk a felbukkanásukra. Azokban az otthonokban, ahol a hideg idő beköszöntével, takarékossági okokból lejjebb tekerik a termosztátot, a hideg falakon lecsapódó pára miatt sajnos szintén számítani lehet a penész kialakulására. A műanyag-és légtömör nyílászárókkal ellátott, tökéletesen szigetelt lakások esetében a légzéssel, teregetéssel, fürdéssel és főzéssel keletkezett tetemes gőz a lakásban reked, jelentősen megemelve a beltéri páratartalmat, és táptalajt adva a penész kialakulásának. Sokszor csak a jellegzetes dohos szag hívja fel a figyelmet arra, hogy penész telepedett meg a lakásban, de előfordulhat, hogy egy tartósnak mutatkozó légúti irritáció, allergiás panaszok vagy elhúzódó fül-orr-gégészeti szövődmények okán merül fel annak lehetősége, hogy kéretlen lakótársaink akadtak.
–A penészgombák közül főként a Cladosporium, a Penicillium és az Aspergillus nemzetség okozhat egész éven át fennálló tüneteket – mondja Potecz doktornő, aki hozzáteszi, hogy ha otthonunkban hosszú ideig, magas koncentrációban van jelen az allergén, akkor a spórák belélegzése allergiát, asztmát, tüdőgyulladást, valamint elhúzódó légúti tüneteket is kiválthat az arra érzékenyeknél, sőt a meglévő betegségeinket is súlyosbíthatja. Gyakran előfordul, hogy egy költözés vagy házfelújítás kapcsán jelentkeznek a különös tünetek (tartós orrfolyás, arcüreg-gyulladás, súlyos alsó- és felső légúti fertőzések) az új lakóhelyünkön, amelyekről később bebizonyosodik, hogy a penészgomba-allergia következményei.
A penészgomba-allergia a légúti allergiás betegségekhez hasonló tüneteket vált ki, amelyek az alábbiak lehetnek:
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a városi környezetben élő asztmás betegeknél gyakori a penészgombára való szenzibilizáció, amely miatt a korábban jól beállított kezelés mellett is erősödnek a tünetek. A penészgomba-allergia kezeléséhez nem elegendő a célzott gyógyszeres terápia, törekedni kell az allergénnel történő kontaktus kerülésére, vagyis a környezetünkben lévő penész teljes megszüntetésére.
A penészes gócok szakszerű felszámolása mellett fontos utánajárni a kiváltó oknak is. Ehhez szükséges lehet:
–Ha a penész és az ezzel összefüggésben megjelenő problémák okait mégsem sikerül tisztázni, aerobiológiai szakember segítségét kell kérni – tanácsolja dr. Potecz Györgyi, aki kiemeli, hogy a penészallergia időben történő kezelésével megelőzhetjük az újabb allergiák, valamint az asztmatikus tünetek megjelenését is, és elejét vehetjük a fül-orr-gégészeti szövődmények kialakulásának is. A penészgomba-allergiát allergológus szakember diagnosztizálja, aki a szükséges tüneti készítményekkel látja el a pácienst. Oki kezelésként az allergénspecifikus immunterápiával érhető el hosszú távú, akár 5-10 évnyi tünetmentességet biztosító állapot.
Vélemények dr. Potecz Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelési információ:
a doktornő személyes vizitjeire az Ostrom utcai rendelőben kerül sor (a Széll Kálmán térnél)
További véleményekTökéletesen elégedett voltam az udvarias, gyors ügyintézéssel, a doktornő kedvességével, szakértelmével, türelmével, és azzal is, hogy úgy éreztem, igenis fontos a gondom. Részletesen megkérdezett mindenről, látszott, hogy érdekelte az ügyem, nagyon alapos, körültekintő.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.