Ha szülőként azt gyanítjuk, hogy a gyermek tüneteinek hátterében allergia állhat, ezt szeretnénk kivizsgáltatni. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen életkorban, hogyan zajlik az allergiavizsgálat gyerekeknek.
Újszülött és csecsemőkorban a baba érzékeny bőrét akár a mosószer vagy a fürdetéshez használt készítmények is irritálhatják. Az ebben az életkorban gyakori bőrtünetek megjelenése emellett a táplálkozással is összefügghet.
Akár a tápszer valamelyik összetevője, akár az anyatejjel átjutó allergén fehérjék is okozhatnak tüneteket. Az ekcéma, száraz bőr, kiütések mellett hasfájás, görcsök, hasmenés és véres széklet is jelentkezhet. Ilyen esetben a szülők érthető módon szeretnék minél előbb beazonosítani, hogy mi okozza a kicsi panaszait. Különösen, ha a családban van allergiás beteg és az öröklődés miatt a gyermek a magasabb kockázatú csoportba tartozik.
„Kisebbeknél, általában 1 éves kor alatt az allergén kiiktatása javasolt és a tünetek megfigyelése. Ha javulást tapasztalunk, akkor idővel vissza kell vezetni az allergént és ha ismét jelentkeznek a panaszok, akkor egyértelmű, hogy mi okozza a gondot. Tápszeres babánál az hidrolizált tápszer felírása, anyatejes babánál az édesanya diétája jelent megoldást a tünetek ellen.”
Három éves kor alatt jellemzően inkább a táplálkozáshoz köthető az allergiás tünetek megjelenése, de óvodás kor környékén már egyre többen fordulnak hozzánk a gyermek szénanáthás tünetei miatt is – számol be tapasztalatairól dr. Balogh Ádám. Ilyen esetben az allergiavizsgálat gyerekeknek történhet vérből vagy alkaros bőrpróbával, prick-teszttel. Utóbbi esetben apró karcolásokat ejtünk az alkar bőrén, ahová előzőleg a vizsgálat allergént cseppentettük, majd 15-30 perc elteltével megfigyeljük, hogy jelentkezik-e reakció az érintett területen.
A vérvizsgálat előnye, hogy a mai korszerű molekuláris diagnosztikának köszönhetően kis mennyiségű levett mintából is sok allergén és azok komponensei is vizsgálhatók. Ezzel nemcsak a diagnózist, de a későbbi kezelést is jobban meg tudjuk határozni, ételallergia esetén elkerülhetők például a felesleges diétás korlátozások, de a szénanáthás tünetek kezelése is eredményesebb lehet.
Összefoglalva dr. Balogh Ádám elmondta, hogy egy év alatti gyermekek esetében elsősorban a kizárásos diéta, az allergén kiiktatása alapján lehet megállapítani, hogy mi okozza a kicsi tüneteit. A diagnózist segítik a szülő megfigyelései, a tüneti napló vezetése. Egy év feletti gyerekeknél már lehetőség van allergiavizsgálat végzésére, ilyenkor rendszerint a vérvizsgálat az elsődlegesen választott vizsgálati módszer.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekA doktor úr segítőkészsége és kedvessége kimagasló színvonalú. A vizsgálatot a gyorsaság mellett az alaposság és betegközpontú hozzáállás jellemezte.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.